Holandia, EURO 2024: Teraz Anglia! Oranje coraz bliżej finału EURO 2024

W środę reprezentacja Holandii powalczy o miejsce w finale piłkarskich Mistrzostw Europy. Wygrana z Turcją 2-1 w ćwierćfinale nie przyszła łatwo, a teraz na Pomarańczowych czeka mocniejszy rywal - Anglia.

W fazie grupowej Holendrzy nie zachwycili. Wygrali co prawda z Polską, ale z Francją tylko bezbramkowo zremisowali, a z Austrią przegrali 2-3. Do fazy pucharowej Oranje awansowali dopiero z trzeciego miejsca, ale paradoksalnie wyszło im to na dobre, bo trafili do - przynajmniej na papierze - „łatwiejszej” części pucharowej drabinki.

W 1/8 finały rywalami Holendrów byli Rumuni i Pomarańczowi dosyć gładko wygrali 3-0. W ćwierćfinale, rozegranym w minioną sobotę, przeciwnikiem była Turcja. Długo wydawało się, że może dojść do niespodzianki. Turcy prowadzili od 35. minuty 1-0 po golu Sameta Akaydina, ale podopieczni Ronalda Koemana zdołali odrobić straty.

W 70. minucie wyrównał Stefan de Vrij, a sześć minut później naciskany przez Cody’ego Capko Mert Müldür wbił piłkę do własnej bramki. W końcówce Turcy mieli kilka świetnych okazji do wyrównania, ale ich nie wykorzystali.

Holandia jest więc już w półfinale EURO 2024. Przed tym turniejem Holendrzy raczej nie byli wymieniani przez ekspertów wśród głównych faworytów do tytułu, ale teraz od mistrzostwa dzielą Oranje już tylko dwa wygrane mecze.

W półfinale rywalami Pomarańczowych będą Anglicy. Mecz rozegrany zostanie w środę na stadionie w Dortmundzie. Początek o godz. 21:00. Dzień wcześniej, na stadionie w Monachium, o miejsce w finale powalczą reprezentacje Hiszpanii i Francji (godz. 21:00). Finał EURO 2024 rozegrany zostanie w najbliższą niedzielę w Berlinie (początek również o 21:00).

08.07.2024 Niedziela.NL // fot. Shutterstock, Inc.