Holandia, EURO 2024: Wyprzedzili tylko Polskę. Awans Oranje w kiepskim stylu

Reprezentacja Holandii przegrała w ostatnim meczu fazy grupowej EURO 2024 z Austrią 2-3. Ostatecznie Pomarańczowi zajęli dopiero trzecie miejsce w grupie D, ale do awansu do fazy pucharowej to starczyło.

Wtorkowe starcie Pomarańczowych z Austrią obfitowało w gole i zwroty akcji. Holendrzy zaczęli fatalnie, bo już w 6. minucie samobójczego gola strzelił Donyell Malen.

To jednak w drugiej połowie otworzył się worek z bramkami. Już w 47. minucie wyrównującego gola strzelił Cody Gapko. Austriacy, grający zaangażowany, nieustępliwy, ale i skuteczny futbol, ponownie na prowadzenie wyszli w 59. minucie po trafieniu Romano Schmida.

Gola na 2-2 strzelił kilkanaście minut później Memhis Depay, a w 80. minucie zwycięską dla Austriaków bramkę zdobył Marcel Sablitzer.

W drugim wtorkowym meczu grupy D reprezentacja Polski, która nie miała już szans na awans, niespodziewanie zremisowała z wicemistrzami świata z Francji 1-1. Oba gole padły z rzutów karnych, a ich autorami były największe gwiazdy obu reprezentacji: Lewandowski i Mbappé.

Zaskakującym zwycięzcą grupy D została więc Austria, która zgromadziła 6 punktów. Drugie miejsce zajęła Francja (5 punktów), a Holandia awansowała dopiero z trzeciego miejsca (4 punkty). Biało-Czerwoni są ostatni w grupie D i zdobyli tylko 1 punkt.

To, kto będzie przeciwnikiem Pomarańczowych w 1/8 finału, okaże się dopiero w środę wieczorem, kiedy rozegrane zostaną ostatnie mecze fazy grupowej EURO 2024. Jest dosyć prawdopodobne, że będzie to Anglia, choć może to być również zwycięzca grupy E (czyli Rumunia, Belgia, Słowacja lub Ukraina; po dwóch kolejkach wszystkie te drużyny mają po 3 punkty).