Niemcy, igrzyska: Złoto dla Niemca. Ma… 41 lat!

W pierwszych trzech dniach Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu reprezentanci Niemiec zdobyli jedynie dwa medale - ale oba z najcenniejszego kruszcu.

Pierwsze złoto dla Niemiec wywalczył w Paryżu pływak Lukas Märtens. 22-latek z Magdeburga był najlepszy na 400 m stylem dowolnym.

Dzień później kolejne złoto dla Niemiec zdobył Michael Jung. Sportowiec ten jest o prawie dwie dekady starszy niż Märtens, a po raz pierwszy po olimpijskie złoto sięgnął 12 lat temu w Londynie. Jung w dniu zawodów miał 41 lat, ale już w środę świętować będzie 42. urodziny.

Michael Jung to od wielu lat jeden z najlepszych jeźdźców sportowych na świecie. W Paryżu zdobył złoto w indywidualnym wszechstronnym konkursie konia wierzchowego (WKKW). Zawody te składają się z trzech części: ujeżdżania, próby terenowej oraz skoków przez przeszkody.

Dla Junga było to już czwarte olimpijskie mistrzostwo i piąty medal olimpijski. Z Londynu Jung przyjechał z dwoma złotymi krążkami (WKKW indywidualne, WKKW drużynowe), w Rio w 2016 r. wywalczył złoto (WKKW indywidualne) i srebro (WKKW drużynowe), a teraz dorzucił do tego kolejne złoto w WKKW indywidualnym. Jedynie w Tokio w 2021 r. medalu nie zdobył.

Jeździectwo to jedna z tych dyscyplin olimpijskich, w których biorą udział - i to często z sukcesami - zawodnicy w starszym wieku (starszym w porównaniu na przykład z pływakami, gimnastykami czy lekkoatletami).

Niemieccy kibice mają nadzieję, że w kolejnych dniach igrzysk ich reprezentanci zdobędą więcej medali, bo do wtorkowego poranku dorobek ten był skromny (dwa krążki). Na poprzednich igrzyskach w Tokio reprezentanci Niemiec wywalczyli 37 medali, w tym 10 złotych, co dało im 9. miejsce w klasyfikacji medalowej.

30.07.2024 Niedziela.NL // fot. Shutterstock, Inc.