Niemcy: To on zdobył pierwszy medal dla Niemiec w Paryżu

Świat

Już pierwszego pełnego dnia igrzysk niemieccy kibice mogli się cieszyć z pierwszego medalu - i to w dodatku tego z najcenniejszego kruszcu.

W piątek w Paryżu odbyło się uroczyste otwarcie igrzysk, a w sobotę rozgrywano już pierwsze finały, między innymi w pływaniu. W finale mężczyzn na 400 m stylem dowolnym wygrał Lukas Märtens, 22-latek z Magdeburga.

Niemiec uzyskał czas 3:41,78 min i o 0,43 sekundy wyprzedził Australijczyka Elijaha Winningtona. Na trzecim stopniu podium stanął Kim Woomin z Korei Południowej. W sobotnim finale rywalizował jeszcze jeden reprezentant Niemiec, ale Oliver Klemet był dopiero siódmy, ze stratą prawie pięciu sekund do zwycięzcy.

Mimo młodego wieku Märtens to już utytułowany zawodnik. Ma na koncie trzy medale mistrzostw świata (srebro i dwa brązy) oraz dwa medale mistrzostw Europy (złoto i srebro). Z wyjątkiem srebra na ME w Rzymie w 2022 r. w 800 m stylem dowolnym wszystkie pozostałe medale zdobył na dystansie 400 m.

W trakcie pierwszego weekendu igrzysk Niemcy oprócz złota Märtensa nie zdobyły innych medali. Także polscy kibice cieszyli się w ten weekend z pierwszego krążka w Paryżu, choć musieli na to poczekać do niedzieli. W kajakarstwie (slalom K-1) srebro wywalczyła Klaudia Zwolińska.

W poniedziałek rano Niemcy zajmowały w klasyfikacji medalowej dziesiąte miejsce, a Polska szesnaste. Na czele była Japonia z czterema złotymi, dwoma srebrnymi i jednym brązowym medalem.

Na poprzednich Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio reprezentanci Niemiec wywalczyli 37 medali (10 złotych, 11 srebrnych i 16 brązowych), co dało im 9. miejsce w klasyfikacji medalowej.

29.07.2024 Niedziela.NL // fot. Shutterstock, Inc.