Holandia, sport: Holender wśród królów strzelców EURO 2024

W niedzielę zakończyło się EURO 2024 w Niemczech. Turniej miał aż sześciu „królów strzelców”, w tym jednego Holendra.

W niedzielnym finale Mistrzostw Europy reprezentacja Hiszpanii wygrała z Anglią 2-1. Wszystkie gole padły w drugiej połowie, a decydującą o zwycięstwie Hiszpanów bramkę Mikel Oyarzabal strzelił w 86. minucie spotkania. Dla Hiszpanii to już czwarty tytuł mistrzów Starego Kontynentu w historii.

Holandia była blisko finału, bo w półfinale z Anglią zdecydował gol Illie Watkinsa zdobyty w 90. minucie. Pomarańczowi przegrali z Anglikami 1-2, ale Cody Gapko wrócił z Niemiec z tytułem króla strzelców.

Tytuł ten dzieli jednak z aż pięcioma innymi piłkarzami. Wszyscy oni strzelili po trzy gole. Wśród królów strzelców EURO 2024 oprócz Gapko są Harry Kane (Anglia), Georges Mikautadze (Gruzja), Jamal Musiala (Niemcy), Ivan Schranz (Słowacja) i Dani Olmo (Hiszpania).

Harry Kane i Dani Olmo mogli w niedzielę poprawić swój dorobek bramkowy, ale żaden z nich nie zapisał się na liście strzelców.

Gapko strzelał bramki na EURO 2024 w meczach grupowych z Polską (wygranym 2-1) i Austrią (przegranym 2-3) oraz w spotkaniu 1/8 finału z Rumunią (wygranym 3-0). 25-letni napastnik jest od ubiegłego roku zawodnikiem Liverpoolu, a wcześniej przez ponad pięć lat grał w PSV Eindhoven.

15.07.2024 Niedziela.NL // fot. Shutterstock, Inc.