Holandia, igrzyska: Holenderka najlepsza w historii! Została matką, ma czwarty medal

Zdobywając w Paryżu swój czwarty olimpijski medal, 36-letnia Marit Bouwmeester stała się najlepszą żeglarką w historii igrzysk!

Po wygraniu we Francji zawodów w klasie ILCA 6 (Laser) doświadczona Holenderka ma już w swej kolekcji dwa złote medale olimpijskie oraz po jednym srebrnym i brązowym.

Bouwmeester czterokrotnie brała udział w igrzyskach olimpijskich i za każdym razem stawała na podium. W 2012 r. w Londynie wywalczyła srebro, w 2016 r. w Rio de Janeiro zdobyła złoto, w 2021 r. w Tokio dorzuciła do tego brąz, a teraz w Paryżu po raz kolejny została mistrzynią olimpijską.

Wcześniej najbardziej utytułowaną żeglarką w historii igrzysk była Brytyjka Hannah Mills, która zdobyła w karierze dwa złote medale olimpijskie i jeden srebrny - przypomniał portal nu.nl.

Marit Bouwmeester została w 2022 r. matką, ale już kilka miesięcy po urodzeniu córeczki wróciła do profesjonalnego treningu. Jej wyniki przed igrzyskami nie były imponujące, ale Holenderka po raz kolejny pokazała, że potrafi się zmotywować na najważniejsze zawody.

- Jestem bardzo wdzięczna za moją malutką Jesse Mae i moją rodzinkę, która zawsze mnie wspiera. Wzruszam się, kiedy moja córeczka biegnie wzdłuż brzegu i woła „szybciej, szybciej” - powiedziała szczęśliwa Bouwmeester po zdobyciu kolejnego olimpijskiego tytułu, cytowana przez portal nu.nl.

W historii olimpijskiego sportu (letniego i zimowego) tylko trzem osobom z Holandii udało się zdobyć medale na czterech różnych igrzyskach. Oprócz Bouwmeester takiego wyczynu dokonali łyżwiarz szybki Sven Kramer i hokeistka na trawie Lidewij Welten.