Holandia, igrzyska: W końcu medale dla Holandii! A Polacy z brązem

Holenderscy kibice musieli na to czekać ponad cztery dni, ale w końcu się udało: w środę wioślarska czwórka podwójna mężczyzn wywalczyła dla Holandii pierwszy medal paryskich igrzysk. Niewiele później kolejny krążek dorzuciły wioślarki.

Pierwszy medal Holandii w Paryżu był od razu z najcenniejszego kruszcu. Holendrzy Finn Florijn, Koen Metsemakers, Lennart van Lierop i Tone Wieten zdobyli mistrzostwo olimpijskie w wyścigu czwórek podwójnych na 2.000 m.

Tym samym Holandia obroniła w tej konkurencji tytuł z Tokio z 2021 r. Wtedy w składzie zamiast Finna Florijna i Lennarta van Lieropa byli Abe Wiersma i Dirk Uittenbogaard.

Srebro w Paryżu wywalczyli Włosi, a brąz zdobyli Polacy w składzie Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski oraz Fabian Barański. Reprezentanci Polski długo byli na drugiej pozycji i próbowali doścignąć Holendrów, ale ostatecznie to Włosi wyprzedzili Polaków.

Dla Polski był to trzeci medal tych igrzysk, po srebrze Klaudii Zwolińskiej w kajakarstwie (K-1 slalom) i brązie w szermierce kobiecej drużyny szpadzistek w składzie Martyna Swatowska-Wenglarczyk, Alicja Klasik, Renata Knapik-Miazga i Aleksandra Jarecka.

Holenderscy kibice byli jak dotąd w dużo gorszych nastrojach. Przez pierwsze cztery dni igrzysk Pomarańczowi nie zdobyli ani jednego krążka. Ostatni raz tak zły początek letnich igrzysk Holandia zaliczyła 36 lat temu w Seulu. Także tam pierwszy medal Holendrzy wywalczyli dopiero w piątym dniu zawodów.

Niewiele po zakończeniu zwycięskiego wyścigu Holendrów kolejny medal we wioślarstwie zdobyły dla Oranje panie. Czwórka podwójna kobiet w składzie Bente Paulis, Laila Youssifou, Roos de Jong i Tessa Dullemans wywalczyła srebro.

Holenderki długo prowadziły, ale dopiero na finiszu minimalnie (różnica 0,15 sekundy!) zostały wyprzedzone przez Brytyjki. Brąz w wioślarstwie kobiet na dystansie 2.000 m trafił w ręce zawodniczek z Niemiec.