Holandia, sport: Ale kompromitacja! Ajax przegrał z... amatorami

Ajax rozgrywa kiepski sezon, ale takiej kompromitacji mało kto się spodziewał. Słynny amsterdamski klub przegrał 2-3 w Pucharze Holandii z amatorskim USV Hercules.

To pierwsza w historii Ajaxu porażka z klubem amatorskim w ramach Pucharu Holandii. Zaskoczenie jest tym większe, bo wydawało się, że od kilku tygodni forma amsterdamczyków była lepsza niż na początku sezonu.

Bohaterem USV Hercules był Tim Pieters. Najpierw w 16. minucie dał gospodarzom prowadzenie, a w 66. minucie podwyższył wynik na 2-0. Dzięki trafieniom Briana Brobbeya i Chuby Akpoma wielokrotny mistrz Holandii zdołał wyrównać, ale w końcówce spotkania Mats Grotenberg strzelił gola na 3-2 dla USV Hercules.

Sensacja stała się faktem. Kompromitujący wynik amsterdamczyków zauważyły również zagraniczne media. Niemiecki „Kicker” napisał o „historycznym wstydzie”, a o porażce Ajaxu donosiły również hiszpańska „Marca” i portugalskie „A Bola” - czytamy w portalu nu.nl.

Podkreślić jednak trzeba, że trener Ajaxu nie wystawił w czwartek najmocniejszego składu, a warunki gry i jakość murawy na stadionie Galgenwaard w Utrechcie nie były wysokie.

Nie jest to jednak żadnym wytłumaczeniem dla dobrze opłacanych graczy stołecznego klubu. Starcia z amatorami w przeszłości były dla Ajaxu jedynie formalnością, ale ten sezon jest inny: Ajax jest w kryzysie, i to w poważnym.

22.12.2023 Niedziela.NL // fot. Shutterstock, Inc.