Holandia, sport: Dobry dzień holenderskiego tenisa. Polacy gorzej…

W nocy z poniedziałku na wtorek czasu europejskiego dwoje holenderskich tenisistów awansowało do drugiej rundy wielkoszlemowego US Open.

To był w Nowym Jorku dobry dzień dla reprezentantów Holandii. Awans do kolejnej rundy wywalczyli Tallon Griekspoor i Arantxa Rus.

Griekspoor to obecnie najwyżej sklasyfikowany w rankingu ATP holenderski tenisista. Zajmuje w nim 40. miejsce. W pierwszej rundzie jego przeciwnikiem był Sumit Nagal z Indii, 73. zawodnik świata. Holender wygrał bez większych problemów 6-1, 6-3, 7-6 (6).

Również Rus nie przegrała seta. Holenderka, zajmująca obecnie 93. miejsce w rankingu WTA, wygrała z Rumunką Aną Bogdan 6-4, 7-6 (5).

Zarówno Rus, jak i Griekspoor jeszcze nigdy nie awansowali do trzeciej rundy US Open. Jeśli chcą to zmienić, to Griekspoor będzie musiał pokonać w drugim meczu w Nowym Jorku Argentyńczyka Sebastiana Baeza (21. w rankingu), a Rus Amerykankę Emmę Navarro (13.). Łatwego zadania zatem nie mają...

Dla Polaków pierwszy dzień US Open nie był udany. Magda Fręch przegrała w pierwszej rundzie z Belgijką Greet Minnen 5-7, 5-7, a Magda Linette niespodziewanie uległa 16-letniej Amerykance Ivie Jović 4-6, 3-6.

Najbliższy awansu do kolejnej rundy był Maks Kaśnikowski, 21-latek debiutujący w imprezie tej rangi. Polak (194. w rankingu) do turnieju głównego przedzierał się przez eliminacje, a starcie z dużo wyżej notowanym Pedro Martinezem trwało prawie 4,5 godziny.

O wszystkim zdecydował tzw. super tie-break w piątym secie. Ostatecznie wygrał sklasyfikowany na 43. miejscu Hiszpan 6-7 (6), 6-1, 6-2, 3-6, 7-6 (10-6). Dla Kaśnikowskiego jednak już sam awans do turnieju głównego (w eliminacjach musiał wygrać trzy mecze z rzędu) był wielkim sukcesem.

Najwyżej sklasyfikowani reprezentanci Polski, czyli liderka światowego rankingu Iga Świątek i siódmy w rankingu mężczyzn Hubert Hurkacz, rozegrają swoje mecze we wtorek.

27.08.2024 Niedziela.NL // fot. Shutterstock, Inc.