Tour de Pologne: Holender znów najszybszy w Polsce!

Holender Olav Kooij odniósł w niedzielę drugie etapowe zwycięstwo w Tour de Pologne, ale zwycięzcą całej imprezy został Duńczyk Jonas Vingegaard.

W niedzielę zakończyła się 81. edycja Tour de Pologne. Wyścig rozpoczął się tydzień temu w poniedziałek we Wrocławiu, a zakończył w minioną niedzielę w Krakowie.

Dwa z ośmiu etapów wygrał utalentowany młody holenderski kolarz Olav Kooij. 22-latek z Numansdorp był najszybszy w czwartym etapie z Kudowy-Zdroju do Prudnika oraz w ostatnim, ósmym etapie z Wieliczki do Krakowa.

W klasyfikacji generalnej Kooij jednak się nie liczył i zajął miejsce pod koniec pierwszej setki. Zwycięzcą całej imprezy został Jonas Vingegaard, jeden z najlepszych kolarzy ostatnich lat, dwukrotny tryumfator Tour de France (w 2022 i 2023 r.).

Drugie miejsce zajął Włoch Diego Ulissi, a na trzecim stopniu podium stanął Holender Wilco Kelderman. 33-latek z Amersfoort zajął też trzecie miejsce w klasyfikacji sprinterów. Kooij był w tym zestawieniu piąty, a wygrał Ulissi.

Polacy nie odegrali w klasyfikacji generalnej większej roli. Najwyżej sklasyfikowany polski uczestnik tej edycji Tour de Pologne, Rafał Majka, był w niej dopiero 19.

19.08.2024 Niedziela.NL // fot. Shutterstock, Inc.