Holandia, igrzyska: Nikt tego wcześniej nie dokonał. Holenderka bohaterką!

W trakcie ceremonii zakończenia igrzysk w Paryżu cały świat usłyszał holenderski hymn. Wszystko dzięki Sifan Hassan, która wygrała tego dnia maraton. To nie jedyne osiągnięcie Holenderki na tych igrzyskach.

Jeszcze nigdy w historii letnich igrzysk olimpijskich nie zdarzyło się, by jedna kobieta na jednych igrzyskach zdobyła medale w biegach na 5.000 m, 10.000 m i w maratonie. Hassan wywalczyła w Paryżu brąz na 5.000 m i 10.000 m, a w maratonie zdobyła złoto.

Tym razem to maraton kobiet, a nie mężczyzn, odbył się ostatniego dnia igrzysk. Zwycięstwo nie przyszło reprezentantce Holandii łatwo, bo do ostatnich metrów musiała walczyć o złoto z Etiopką Tigst Assefą. Brąz wywalczyła Hellen Obiri z Kenii.

Hassan przebiegła maratoński dystans w 2 godziny 22 minut i 55 sekund. Ustanowiła tym samym nowy rekord olimpijski.

Ceremonia wręczenia medali biegaczkom była częścią uroczystości zamknięcia igrzysk. Uśmiechnięta Hassan na najwyższy stopień podium weszła ubrana w tradycyjny muzułmański hidżab, a następnie odebrano Wilhelmusa, czyli hymn Holandii.

31-letnia Hassan urodziła się w Etiopii, a do Holandii trafiła w wieku 15 lat. Po wielu miesiącach w ośrodku dla uchodźców uzyskała prawo do pobytu w kraju wiatraków, a po pięciu latach przyznano jej holenderskie obywatelstwo. To właśnie w Holandii odkryto jej talent sportowy, bo w Etiopii biegała tylko rekreacyjnie.

Hassan zdobyła już w sumie sześć medali olimpijskich. Także w Tokio wywalczyła trzy krążki: dwa złote (w biegach na 5.000 m i 10.000 m) i brąz na dystansie 1.500 m.

W efekcie Hassan jest pierwszą w historii biegaczką, która na igrzyskach olimpijskich zdobyła medale w biegach na dystansie 1.500 m, 5.000 m, 10.000 m i w maratonie (czyli ponad 42 km). Jest więc jedną z najwszechstronniejszych biegaczek w historii współczesnego sportu.

Złoto Hassan było pięknym zwieńczeniem fantastycznych igrzysk dla Holandii. Pomarańczowi zajęli szóste miejsce w klasyfikacji medalowej - najwyższe w historii holenderskich udziałów w letnich igrzyskach. Z Paryża Oranje wrócili z 34 medalami, w tym aż 15 złotymi.

12.08.2024 Niedziela.NL // fot. Shutterstock, Inc.