Holandia, igrzyska: Kolejne złoto Holandii, to już 21. medal!

Na pierwsze medale w Paryżu holenderscy kibice musieli czekać aż cztery dni, ale potem było już dużo lepiej. W czwartek rano Holandia zdobyła 21. krążek na tych igrzyskach!

I był to krążek z najcenniejszego kruszcu. Sharon van Rouwendaal świetnie rozpoczęła czwartkowe zmagania w stolicy Paryżu i wywalczyła złoto w pływaniu na otwartym akwenie na 10 km.

Na metę w Sekwanie Holenderka przypłynęła kilka sekund przed Australijką Moeshą Johnson i Włoszką Ginevrą Taddeucci. Dla 30-latki z Baarn to już trzeci olimpijski krążek w karierze i drugie olimpijskie mistrzostwo. W Tokio w 2021 r. na tym samym dystansie Van Rouwendaal wywalczyła srebro, a w Rio w 2016 r. złoto.

Medal 30-letniej pływaczki był 21. krążkiem wywalczonym jak dotąd przez Holandię na igrzyskach w Paryżu. Pomarańczowi mają na koncie już 10 złotych, 5 srebrnych i 6 brązowych medali (stan na czwartek rano).

Dojdą do tego na pewno jeszcze dwa medale w hokeju na trawie, bo zarówno męska, jak i żeńska reprezentacja Holandii awansowały do olimpijskich finałów. Oprócz tego jest też sporo innych szans medalowych, np. w lekkoatletyce (Femke Bol w biegu na 400 m przez płotki) czy w kolarstwie torowym.

Poprawienie wyniku z Tokio nie będzie jednak łatwe. Poprzednie igrzyska były dla Holandii najlepszymi w historii. Pomarańczowi wywalczyli w Japonii aż 36 medali (10 złotych, 12 srebrnych, 14 brązowych) i zajęli 7. miejsce w klasyfikacji medalowej. Po złocie Van Rouwendaal Holandia awansowała na 8. miejsce w klasyfikacji medalowej tegorocznych igrzysk.

Polska radzi sobie w Paryżu gorzej niż Holandia. Biało-Czerwoni oficjalnie zdobyli na razie 6 medali (złoto, srebro i cztery brązy), choć dojdą do tego na pewno jeszcze co najmniej dwa krążki. Finał siatkówki mężczyzn i finałowa walka bokserki Julii Szeremety muszą się jeszcze odbyć. W czwartek rano Polska była na 35. miejscu w klasyfikacji medalowej.