Holandia, igrzyska: Hokeiści na trawie powalczą o złoto!

To jeden z najpopularniejszych sportów drużynowych w Holandii: hokej na trawie. Męska reprezentacja Oranje awansowała we wtorek do finału olimpijskiego!

W półfinale rywalami Holendrów byli Hiszpanie, którzy w ćwierćfinale sprawili niespodziankę, pokonując aktualnych mistrzów olimpijskich z Belgii. Holendrzy z Hiszpanami nie mieli jednak wielkich kłopotów i pewnie wygrali 4-0.

Pomarańczowi objęli prowadzenie w 12. minucie po trafieniu Jipa Janssena. Na przerwę schodzili z dwubramkową przewagą, a w drugiej części gry ją podwoili. Na listę strzelców oprócz Janssena wpisali się też Thierry Brinkman, This van Dam i Duco Telgenkamp.

Mimo dużej popularności tego sportu w Holandii ostatnich kilka igrzysk nie było udanych dla męskiej reprezentacji. W Tokio w 2021 r. Holendrzy byli dopiero szóści, a w 2016 r. w Rio czwarci.

Po raz ostatni holenderscy hokeiści grali w olimpijskim finale w Londynie w 2012 r. Przegrali wtedy walkę o złoto z reprezentacją gospodarzy. Ostatnie mistrzostwo olimpijskie Oranje wywalczyli w 2000 r. w Sydney.

Finał hokeja na trawie mężczyzn zaplanowano na czwartek godz. 19:00. Rywalami Holendrów będą reprezentanci Niemiec lub Indii.

Szanse na olimpijskie mistrzostwo mają też holenderskie hokeistki. Obrończynie tytułu zmierzą się w środę w półfinale z reprezentacją Argentyny.

06.08.2024 Niedziela.NL // fot. Shutterstock, Inc.