Holandia, igrzyska: W tych dwóch sportach Holendrzy są dobrzy… Ostatnio aż 20 medali!

Holenderscy kibice liczą, że igrzyska w Paryżu będą co najmniej równie udane, jak te trzy lata temu w Tokio. W dwóch dyscyplinach Pomarańczowi zdobyli wtedy worek medali.

W 2021 r. na opóźnionych o rok z powodu pandemii igrzyskach w Tokio Holandia zdobyła aż 12 medali w kolarstwie (w tym pięć złotych) i 8 w lekkoatletyce (w tym dwa złote).

Reprezentanci Holandii startowali w 2021 r. w 27 dyscyplinach, ale medale zdobyli w dziesięciu sportach, z czego aż dwa - wspomniane kolarstwo i lekkoatletyka - odpowiadały za ponad połowę holenderskich zdobyczy medalowych.

W sumie w Tokio Holandia zdobyła 36 medali (najwięcej w historii): 10 złotych, 12 srebrnych i 14 brązowych. W klasyfikacji medalowej dało to Pomarańczowym świetne, siódme miejsce (również najwyższe w historii).

Oba złote medale w lekkoatletyce wywalczyła Sifan Hassan, bezkonkurencyjna w Tokio w biegach na dystansie 5 km i 10 km.

W kolarstwie torowym Holandia tryumfowała w sprincie drużynowym mężczyzn, keirin kobiet (Shanne Braspennincx) i sprincie mężczyzn (Harrie Lavreysen). W kolarstwie szosowym w jeździe indywidualnej na czas wygrała Annemiek van Vleuten, a złoto w wyścigu BMX mężczyzn zdobył Niek Kimmann.

Reprezentanci Holandii zdobyli też złoto w hokeju na trawie kobiet, wioślarstwie (podwójna czwórka mężczyzn) oraz w żeglarstwie w klasie RS:X (windsurfing) mężczyzn (Kiran Badloe).

W pięciu dyscyplinach reprezentanci Holandii zdobyli po co najmniej jednym srebrnym lub brązowym medalu. Były to pływanie, judo, jeździectwo, boks i łucznictwo.