Niemcy, EURO 2024: Tylko remis, ale grupa wygrana!

Długo wydawało się, że Niemcy zajmą dopiero drugie miejsce w grupie A rozgrywanych na własnych terenie piłkarskich Mistrzostw Europy. Gol Niclasa Füllkruga w 92. minucie uchronił jednak Niemców przed porażką.

Jeśli spojrzeć na statystyki, to Niemcy powinni ostatnie spotkanie grupowe ze Szwajcarią gładko wygrać. Podopieczni Juliana Nagelsmanna oddali 18 strzałów wobec tylko 4 rywala i mieli 67% posiadania piłki.

To jednak Szwajcarzy w 28. minucie wyszli na prowadzenie dzięki bramce Dana Ndoye. Gospodarze próbowali odrobić straty, ale byli nieskuteczni. Wygrana Szwajcarii oznaczałaby, że to właśnie Szwajcarzy wyszliby z grupy z pierwszego miejsca, a Niemcy dopiero z drugiego. Awans do 1/8 finału Niemcy zapewnili już sobie po drugim wygranym spotkaniu.

Dopóki nie zabrzmi ostatni gwizdek sędziego Niemców jednak nie można lekceważyć. Niedzielny mecz we Frankfurcie ponownie to pokazał. Dzięki bramce w doliczonym czasie gry spotkanie zakończyło się remisem 1-1 i to Niemcy z 7 punktami na koncie wygrali grupę A.

Szwajcaria zajęła w niej drugie miejsce (5 punktów), a Węgrzy, którzy przegrali dwa pierwsze spotkania, rzutem na taśmę wskoczyli na trzecią pozycję. Awans ten uzyskali wygrywając 1-0 ze Szkocją. Również tutaj decydujący gol padł po 90 minutach rywalizacji, a dokładniej mówiąc: w 10. minucie doliczonego czasu gry!

Węgry z 3 punktami na koncie wciąż mają szanse na awans do fazy pucharowej EURO 2024. Wszystko będzie zależeć od sytuacji w innych grupach. Do 1/8 finału turnieju awansują wszystkie drużyny z pierwszych i drugich miejsc w grupach oraz cztery z sześciu drużyn, które zakończyły fazę grupową na trzeciej pozycji.

Szkocja pożegnała się już mistrzostwami. Piłkarze z tego kraju wywalczyli tylko jeden punkt (remis ze Szwajcarią 1-1). W Niemczech, mimo gorszego trzeciego spotkania, nastroje wciąż są optymistyczne. Wielu kibiców ma nadzieję, że ich reprezentacja powtórzy sukcesy z przeszłości.

24.06.2024 Niedziela.NL // fot. Shutterstock, Inc.