Zwycięstwo Oranje, ale szanse na awans do MŚ wciąż niewielkie

Piłkarska reprezentacja Holandii wygrała w Amsterdamie z Bułgarią 3-1, ale nadal zajmuje dopiero trzecie miejsce w swojej grupie, z niewielkimi szansami na awans do przyszłorocznego mundialu w Rosji.

Bohaterem niedzielnego spotkania był Davy Propper, który zdobył dwa gole – pierwszego strzelił w 7., drugiego w 80. minucie. Na listę strzelców wpisali się też Arjen Robben (67. minuta) oraz, dla gości, Georgi Kostadinov (69. minuta).

Mimo zwycięstwa, niderlandzcy kibicie nie mieli w niedzielę powodów do zbytniego optymizmu. Rywalizujący z Oranje o drugie miejsce w grupie Szwedzi pokonali tego dnia Białoruś aż 4-0 (na wyjeździe). Szwedzi więc nie tylko utrzymali trzypunktową przewagę nad Holandią, ale też dużo bardziej poprawili swój bilans bramkowy – który i tak był lepszy niż ten Holandii.

Szwedzi mogą zresztą myśleć nawet i o zwycięstwie w grupie. W niedzielę doszło bowiem do prawdziwej sensacji w grupie A. Francja, która kilka dni wcześniej pokonała Holandię w Paryżu aż 4-0 TUTAJ, w starciu na własnym terenie z Luksemburgiem zdobyła tylko jeden punkt! Mimo wielu szans na gola dla gospodarzy mecz w Tuluzie zakończył się zaskakującym remisem 0-0. Ba, Francja mogła nawet przegrać, bo po strzale jednego z graczy Luksemburga piłka trafiła w słupek!

W efekcie sytuacja w grupie A zrobiła się bardzo ciekawa. Po rozegraniu 8 z 10 rund tabela wygląda następująco:
1. Francja – 17 punktów (bilans bramkowy +10)
2. Szwecja – 16 (+11)
3. Holandia – 13 (+5)
4. Bułgaria – 12 (-4)
5. Luksemburg – 5 (-10)
6. Białoruś – 5 (-12)

Matematycznie Holandia ma szanse nawet na zajęcie pierwszego miejsca w grupie, choć jest to skrajnie mało prawdopodobne. Również szanse na zdobycie drugiego miejsca nie są wielkie. W październiku Oranje grają z Białorusią (na wyjeździe) i ze Szwecją (u siebie). Szwedzi, oprócz meczu w Holandii, mają jeszcze do rozegrania spotkanie u siebie z Luksemburgiem. Zakładając na przykład, że Holandia wygra z Białorusią, a Szwedzi z Luksemburgiem, to aby myśleć o drugim miejscu w grupie Oranje muszą też wygrać u siebie ze Szwecją. I to wygrać wysoko – bo w tej chwili ich bilans bramkowy jest aż o 6 oczek gorszy niż Szwedów.

Chyba, że Luksemburg sprawi kolejną sensację i zremisuje również w Szwecji…