Holandia: Aresztowano 15 pseudokibiców Ajaxu, 2 policjantów rannych

Holandia

Niedzielny mecz Ajaxu z Feyenoordem został przerwany ze względu na skandaliczne zachowanie pseudokibiców stołecznego klubu. Po spotkaniu doszło w okolicy stadionu do starć z policją.

Jak poinformowały w poniedziałek holenderskie media, w sumie aresztowano 15 pseudokibiców. Większość zatrzymano z powodu zakłócania porządku publicznego i rzucania fajerwerkami, a 6 oskarża się o rzucanie kamieniami w policjantów.

Przypomnijmy, w 57. minucie niedzielnego „klasyku” ligo holenderskiej, kiedy gospodarze przegrywali już 0-3, na boisku po raz kolejny wylądowała raca. Sędzia, który już wcześniej musiał z tego powodu przerywać mecz, zdecydował wtedy o definitywnym przerwaniu spotkania.

To jednak nie uspokoiło sytuacji. Wręcz przeciwnie, pseudokibice stołecznego klubu zgromadzeni wokół stadionu wtargnęli do środka. Doszło do starć z policją. Chuligani rzucali w funkcjonariuszy kamieniami, butelkami i fajerwerkami. Policja odpowiedziała gazem łzawiącym - opisywał portal nu.nl.

W poniedziałek policja poinformowała, że w trakcie starć z chuliganami dwóch funkcjonariuszy zostało rannych. Policjanci zostali trafieni kamieniami, ale nie odnieśli bardzo poważnych obrażeń.

Być może liczba aresztowanych w związku z tymi wydarzeniami w najbliższych dniach jeszcze wzrośnie. Policja podkreśla, że „nie akceptuje żadnej formy przemocy werbalnej i fizycznej wobec funkcjonariuszy i zrobi wszystko, by odpowiedzialni za tę sytuację zostali zidentyfikowani”.

W poniedziałek władze holenderskiego futbolu zdecydowały, że mecz Ajaxu z Feyenoordem zostanie dokończony w najbliższą środę o godz. 14:00 na pustym stadionie.

Ten sezon jest dla Ajaxu fatalny, a niedzielne spotkanie z rotterdamczykami tylko to potwierdziło. Amsterdamski klub zajmuje dopiero 14. miejsce w tabeli Eredivisie, a po niedzielnym meczu zarząd Ajaxu zwolnił dyrektora sportowego Svena Mislintata.

Mecz z Feyenoordem był dla Ajaxu nie tylko kompromitacją sportową, ale w jeszcze większym stopniu wizerunkową. Pseudokibice Ajaxu pokazali się z najgorszej strony, a o chuligańskich wybrykach na stadionie w Amsterdamie informowały media sportowe na całym świecie. Ajax jest w chaosie i głębokim kryzysie.

26.09.2023 Niedziela.NL // fot. Shutterstock, Inc.