Historyczne złoto dla Holenderki!

Dafne Schippers przeszła w piątek (28.08) do historii niderlandzkiego sportu. Jako pierwsza Holenderka w dziejach zdobyła złoto na Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce na otwartym stadionie.

23-letnia Schippers zwyciężyła w biegu na 200 metrów. Wyścig był bardzo emocjonujący, a pochodząca z Utrechtu sportsmenka minęła swą główną rywalkę dopiero na ostatnich metrach.

Schippers uzyskała czas 21,63 s i wyprzedziła pochodzącą z Dominikany Elaine Thompson o 0,03 sekundy. Brąz zdobyła Veronica Campbell-Brown z Jamajki (czas 21,97 s).

Złoty bieg Holenderki:

Wynik Schippers to nie tylko nowy rekord Holandii, ale i nowy rekord Europy. Jednocześnie to czwarty najlepszy wynik w dziejach kobiecej rywalizacji w biegu na 200 metrów. Jedynie Florence Griffith-Joyner (dwukrotnie w 1988 r.) oraz Marian Jones (w 1998 r.) przebiegły 200 metrów szybciej niż zrobiła to Schippers w piątek na stadionie w Pekinie.

Dla Schippers to już drugi medal na tych Mistrzostwach Świata. W poniedziałek Holenderka zdobyła srebro w biegu na 100 m (więcej: http://www.niedziela.nl/index.php?option=com_content&view=article&id=8515:holenderka-najszybsz-europejk-dekady&catid=77:holandia&Itemid=128). Dla Pomarańczowych to trzeci krążek zdobyty na pekińskich zawodach. Oprócz dwóch medali Schippers, Oranje mają na swym koncie także brąz w biegu na 1.500 m kobiet, który zdobyła Sifan Hassan.

Złoto Schippers to historyczny wyczyn w dziejach niderlandzkiej lekkoatletyki. Po raz ostatni (i zarazem pierwszy…) reprezentant Holandii został Mistrzem Świata w Lekkoatletyce na otwartym stadionie w 2005 r. Wówczas na zawodach w Helsinkach w skoku o tyczce tryumfował Rens Blom.

Choć trudno w to uwierzyć, dotąd nie zdarzyło się, by to kobieta zdobyła dla Holandii złoto na MŚ w Lekkoatletyce. W piątek 28 sierpnia to się zmieniło: młoda, piękna, inteligentna Dafne Schippers stała się jedną z największych współczesnych gwiazd holenderskiego sportu.