Sport: Ajax wygrał w lidze, w czwartek (19.02) mecz z Legią

PSV na wyjeździe w Alkmaar, Ajax u siebie z FC Twente – obie drużyny z czołówki holenderskiej Eredivisie wygrały w miniony weekend 4-2. W czwartek (19.02) Ajax zmierzy się w Amsterdamie w 1/16 Ligi Europejskiej z Legią Warszawa.

O mistrzostwie kraju piłkarzom i fanom Ajaxu coraz trudniej marzyć. Po kilku słabszych meczach przewaga PSV nad drugim w tabeli Ajaxem wzrosła do 12 punktów i 23 kolejka Eredivisie, mimo wygranej ekipy ze stolicy z piłkarzami FC Twente, tego nie zmieniła.

Piątek 13 okazał się bowiem pechowy dla ekipy AZ Alkmaar, która na własnym terenie musiała uznać wyższość drużyny z Eindhoven. PSV już po 8 minutach prowadziło w Alkmaar 2-0 i mimo, że gospodarzom udało się wyrównać, ostatecznie przegrali 2-4. Trzy gole dla rozpędzonej drużyny z Eindhoven, wygrywającej ostatnio seryjnie mecze w Eredivisie, zdobył Luuk de Jong.

Bilans PSV jest imponujący: w 23 ligowych meczach podopieczni Phillipa Cocu 21 razy schodzili z boiska jako zwycięzcy. Także w liczbie strzelonych bramek (62) są ligowymi liderami, a jeśli chodzi o bramki stracone mają ich najmniej ze wszystkich drużyn Eredivisie – 19. Do rozegrania zostało jeszcze 11 kolejek, ale w tej chwili PSV to zdecydowany faworyt do tytułu i przerwania świetnej passy Ajaxu, który zdobywał mistrzostwo w czterech poprzednich sezonach.

Po kilku słabszych tygodniach, w niedzielę (15.02) Ajax pokazał, że z walki o tytuł jednak nie zrezygnował. Podobnie jak PSV wygrał 4-2, tyle, że u siebie. W Amsterdamie po trafieniu Jesusa Manuela Corony w 6. minucie, to najpierw goście z Enschede wyszli na prowadzenie. Nie cieszyli się nim długo, bo już 9 minut później było 2-1 dla ekipy Franka de Boera. Ostatecznie Ajax wygrał 4-2, a jedną asystę zaliczył polski napastnik AjaxuArkadiusz Milik, który mecz rozpoczął na ławce rezerwowych i na boisko wszedł w 67. minucie.

Skoro walka o piąty z rzędu tytuł w związku ze świetną formą PSV, które "odskoczyło" Ajaxowi już na 12 punktów, mocno się skomplikowała, to może Ajax postawi przede wszystkim na rozgrywki europejskie? Wyeliminowany już z Ligi Mistrzów klub w czwartek 19 lutego rozegra na własnym stadionie swój pierwszy w tym sezonie mecz Ligi Europejskiej. W walce o awans do 1/8 finału Ajax zmierzy się z Legią Warszawa. Początek spotkania o godz. 21.05.

Legia, która jak dotąd pokazała się z bardzo dobrej strony w LE i wygrała swoją grupę, jest w tym roku podwójnie zmotywowana do walki w tych rozgrywkach. Finał tegorocznej edycji Ligi Europy odbędzie się na Stadionie Narodowym w Warszawie. Mecz rozegrany zostanie 27 maja 2015 r.

Także Ajax chce pokazać, że w Lidze Europejskiej potrafi zajść daleko. W minionych trzech sezonach przygoda amsterdamczyków z tymi rozgrywkami kończyła się właśnie na 1/16 finału. Drużyna de Boera odpadała w starciach z Manchesterem United, Steaua Bukareszt i FC Salzburg.

W stolicy Holandii czeka nas więc być może bardzo ciekawe widowisko. Podobnie myślą kibice Mistrza Holandii, gdyż na początku lutego władze Ajaxu poinformowały, że na mecz z Legią sprzedano już ponad 40,000 biletów!

Niestety rewanż w Warszawie tak licznej widowni się nie doczeka. Ze względu na karę nałożoną przez UEFA na Legię za niedopuszczalne zachowanie niektórych fanów (np. rasistowskie wybryki w meczu z belgijskim Lokeren), mecz w Warszawie odbędzie się przy pustych trybunach. Kibice Legi nie mogą też być obecni na meczu w Amsterdamie.

O reakcjach Ajaxu i Legii na wynik losowania LE pisaliśmy też tutaj.