Holandia, sport: Znowu zaskoczył! Holender już w czwartej rundzie Wimbledonu

Jeszcze niedawno w świecie tenisowym o Timie van Rijthovenie mało kto słyszał. Teraz 25-latek z Roosendaal jest już w 1/8 finału Wimbledonu.

Przed turniejem w Londynie zajmujący wówczas dopiero 205. miejsce w światowym rankingu Holender sprawił wielką sensację pokonując w turnieju w Den Bosch obecnego lidera światowego rankingu Daniła Miedwiediewa. Van Rijthoven wygrał z Rosjaninem bez większych problemów (6-4, 6-1), a i w drodze do tego finału pokonał kilku wyżej notowanych przeciwników.

Świetną formę 25-latka zauważyli organizatorzy Wimbledonu i przyznali mu tzw. dziką kartę. Van Rijthoven fantastycznie wykorzystał tę okazję i w Londynie pokonał już trzech przeciwników. W pierwszej rundzie wyeliminował Argentyńczyka Federico Delbonisa, a w drugiej potężnie serwującego Amerykanina Reilly’ego Opelkę.

W piątek Van Rijthoven, debiutujący w turniejach Wielkiego Szlema, zmierzył się z Nikolozem Basilaszwilim. Gruzin sklasyfikowany jest obecnie na 26. miejscu w rankingu ATP, a Van Rijthoven jest wciąż poza pierwszą setką (104.). Holender nie dał 30-latkowi z Tbilisi większych szans i wygrał z nim gładko w trzech setach 6-4, 6-3, 6-4.

Dzięki temu Van Rijthoven został pierwszym od 2004 r. Holendrem, któremu udało się awansować do 1/8 finału Wimbledonu. Wśród pań ostatnio tej sztuki dokonała Kiki Bertens w 2018 r.

Wywalczenie miejsca w ćwierćfinale nie będzie jednak łatwe. Najprawdopodobniej rywalem Holendra będzie Novak Djoković, obrońca tytułu i zwycięzca 20 turniejów wielkoszlemowych. Djoković musi najpierw pokonać w trzeciej rundzie swego rodaka Miomira Kecmanovica (wynik tego meczu nie był jeszcze znany w chwili powstania tego tekstu).

Za awans do trzeciej rundy Wimbledonu Van Rijthoven dostanie 120 tys. funtów. W całej karierze tenisowej przed tegorocznym Wimbledonem Holender zarobił łącznie 304 tys. dolarów (253 tys. funtów). W ciągu kilku dni w Londynie 25-latek zarobił więc równowartość prawie połowy zarobków z poprzednich siedmiu lat gry w zawodowym tenisie.

01.07.2022 Niedziela.BE // fot. Shutterstock, Inc.