Holandia, sport: Ale sensacja! Holender pokonał lidera rankingu i wygrał turniej w Rosmalen

Tim Van Rijthoven pokonał w niedzielnym finale tenisowego turnieju ATP w Rosmalen dużo wyżej sklasyfikowanego Rosjanina Daniiła Miedwiedewa 6-4, 6-1.

Zwycięstwo 25-letniego Van Rijthovena w Libéma Open jest olbrzymią niespodzianką. Przed tym turniejem młody Holender nie wygrał ani jednego meczu w cyklu ATP, a w Rosmalen zagrał dzięki dzikiej karcie przyznanej przez organizatorów.

Van Rijthoven świetnie sobie jednak radził na trawiastej nawierzchni i w drodze do finału pokonał kilku dużo wyżej rozstawionych zawodników, w tym Taylora Fritza (14. pozycja w rankingu ATP) i Felixa Augera-Aliassime (9. rakieta świata).

Przed zawodami w Rosmalen Holender zajmował dopiero 205 miejsce w rankingu. Miedwiedew, który do niedzieli był na drugiej pozycji, a od poniedziałku jest numerem jeden, był zdecydowanym faworytem.

Holender przełamał Rosjanina już w pierwszym jego gemie serwisowym i choć Miedwiedew odrobił stratę, to w późniejszej fazie seta znów został przełamany i przegrał tę partię 4-6. W drugim secie dominacja 25-latka z Roosendaal była już bezdyskusyjna i Holender prowadził nawet 5-0. Ostatecznie Miedwiedew wygrał honorowego gema, ale zwycięzcą seta i meczu został Holender.

Zwycięstwo Van Rijthovena to pierwszy tryumf zawodnika z Holandii w turnieju rangi ATP od 2012 r. W Rosmalen po raz ostatni przedstawiciel gospodarzy wygrał w 2003 r.

13.06.2022 Niedziela.NL // fot. Shutterstock, Inc.