Holandia, sport: Kolejne złoto dla Holandii w Pekinie. Mimo to część kibiców... rozczarowana

Thomas Krol zdobył w piątek złoty medal Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. 29-letni Holender był najlepszy w łyżwiarstwie szybkim na dystansie 1.000 m. Srebro zdobył Kanadyjczyk Laurent Dubreuil, a brąz Norweg Havard Lorentzen.

Holendrzy w okresie poprzedzającym igrzyska dominowali na tym dystansie, a ich kibice liczyli na to, że być może całe podium będzie pomarańczowe – jak to już bywało w tym sezonie w zawodach Pucharu Świata.

Stało się jednak inaczej. Dwaj inni kandydaci do medali, Kai Verbij i Hein Otterspeer, zaliczyli kiepskie występy. Otterspeer był dopiero ósmy, a Verbij – aktualny mistrz świata na tym dysnansie – popełnił błąd przy zmianie toru, musiał zwolnić i mógł się pożegnać z dobrym czasem. Verbij dojechał jeszcze do mety, ale bez walki, i zajął ostatnie miejsce.

Dla Krola był to drugi medal wywalczony w Pekinie. Kilka dni temu na dystansie 1.000 m ten 29-latek spod Deventer zdobył srebro. Przegrał wówczas tylko z rodakiem Kjeldem Nuisem. Normalnie to właśnie Nuis byłby jednym z głównych rywali Krola w walce o tytuł na 1.500 m, ale Nuis nie uzyskał kwalifikacji olimpijskiej na tym dystansie.

Złoto Krola było szesnastym medalem dla reprezentacji Holandii na zimowych igrzyskach w Pekinie. Pomarańczowi jak dotąd zdobyli w stolicy Chin 7 złotych medali, 5 srebrnych i 4 brązowe. W piątkowe popołudnie czasu europejskiego Holandia zajmowała piąte miejsce w klasyfikacji medalowej.