Holandia, sport: Kolejne podium dla Holandii w Pekinie. Ile medali zdobyli już Pomarańczowi?

Jutta Leerdam zdobyła w czwartek srebrny medal Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. 23-letnia Holenderka była druga w łyżwiarstwie szybkim na dystansie 1.000 m.

Leerdam była jedną z faworytek w walce o złoto, ale zawody nie ułożyły się do końca po jej myśli. Na pierwszym okrążeniu 23-latka z gminy Westland zachwiała się i musiała podeprzeć się dłonią.

– Gdyby nie ten błąd, mogłabym być pierwsza. Szkoda. Straciłam przez to około pół sekundy. Z drugiej strony nawet gdybym nie popełniła tego błędu, to do złota mogło trochę zabraknąć – powiedziała Leerdam, cytowana przez portal nu.nl.

Ostatecznie Holenderka uzyskała czas 1 min 13,83 s i musiała uznać wyższość Japonki Miho Takagi (1 minuta 13,19 s). Brąz wywalczyła Amerykanka Brittany Bowe (1 min 14,61 s). W czołowej szóstce były jeszcze dwie Holenderki: Antoinette de Jong (piąte miejsce) oraz Ireen Wüst (szósta pozycja).

Srebro Leerdam było piętnastym medalem dla reprezentacji Holandii na igrzyskach w Pekinie. Holandia jak dotąd zdobyła w stolicy Chin 6 złotych medali, 5 srebrnych i 4 brązowe. W czwartkowe popołudnie czasu europejskiego Holandia zajmowała siódme miejsce w klasyfikacji medalowej.