Holandia, sport: Drugie złoto 29-letniej Holenderki w Pekinie! Ile medali ma już Holandia?

Irene Schouten zdobyła w czwartek olimpijskie złoto w łyżwiarstwie szybkim na dystansie 5.000 m. To już drugi tytuł mistrzowski ten 29-letniej Holenderki na igrzyskach w Pekinie.

Na poprzednich igrzyskach w Pjongczang Schouten wywalczyła „jedynie” brąz w biegu masowym kobiet. W Pekinie ta pochodząca z Andijk (prowincja Noord-Holland) łyżwiarka szybka radzi sobie już dużo lepiej.

W sobotę Schouten wywalczyła złoto na dystansie 3.000 m, a w czwartek była najlepsza na dystansie o 2 km dłuższym. Holenderka pokonała 5.000 m w czasie 6 minut i 43,51 sekund. Srebro zdobyła Kanadyjka Isabelle Weidemann, a brąz Czeszka Martina Sáblíková.

Cztery lata temu na igrzyskach w Korei Południowej na dystansie 5.000 tryumfowała inna Holenderka, Esmee Visser. Ostatnią kobietą, której udało się na jednych igrzyskach wygrać na dystansach 3.000 i 5.000 m była z kolei Holenderka Yvonne van Gennip.

Złoto Schouten na dystansie 5.000 m było już ósmym medalem zdobytym przez Pomarańczowych w Pekinie. W czwartek Holandia miała na koncie cztery złota, trzy srebra oraz jeden brąz i zajmowała piąte miejsce w klasyfikacji medalowej igrzysk.