Holenderska olimpijka z tytułem „Europejskiej Lekkoatletki Roku”. Drugie miejsce zajęła Polka

Stowarzyszenie European Athletics wybrało złotą medalistkę Igrzysk Olimpijskich i reprezentantkę Holandii, Sifan Hassan, na „Europejską Lekkoatletkę Roku”. Ceremonia wręczania nagród Golden Tracks odbyła się w sobotę wieczorem (16.10.2021), w Lozannie. Tuż za Hassan uplasowała się Anita Włodarczyk.

W czasie letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio Hassan zdobyła dwa złote medale i jeden brązowy. Złoto zapewniły jej wyścigi na 5 000 metrów i 10 000 metrów, zaś brąz – wyścig na 1 500 metrów.

28-letnia reprezentantka Holandii pochodzi z Etiopii i specjalizuje się w biegach średnich i długich. W 2008 wyemigrowała z Etiopii do Holandii, zaś od listopada 2013 jest reprezentantką kraju. „Chcę podziękować stowarzyszeniu European Athletics, mojemu trenerowi, zarządowi klubu, rodzinie oraz wszystkim fanom. Mam nadzieję, że zobaczymy się wkrótce” - w czasie wideokonferencji poinformowała nagrodzona lekkoatletka.

Tuż za Hassan uplasowała się Polka, Anita Włodarczyk: trzykrotna mistrzyni olimpijska, czterokrotna mistrzyni świata oraz wielokrotna rekordzistka świata, Europy i kraju w rzucie młotem.

W czasie ceremonii wyróżniono też 21-letnią Holenderkę, Femke Bol, która została nagrodzona w kategorii „wschodzącą gwiazda roku”. Podczas Igrzysk Olimpijskich Bol pobiła rekord w biegu na 400-metrów przez płotki i zdobyła brązowy medal.