Holandia, sport: Sensacja! Holender w ćwierćfinale US Open

Po raz pierwszy od 17 lat tenisista z Holandii awansował do ćwierćfinału turnieju wielkoszlemowego. Botic van de Zandschulp pokonał w niedzielę Diego Schwartzmana 6-3, 6-4, 5-7, 5-7, 6-1.

Przed turniejem w Nowym Jorku Van der Zandschulp zajmował dopiero 117. miejsce w światowym rankingu. Aby zagrać w turnieju głównym, musiał wygrać trzy mecze w eliminacjach. W sumie Holender w tegorocznym US Open wygrał już siedem meczów z rzędu.

Schwartzman, rozstawiony z numerem 11., był faworytem tego spotkania. Argentyńczyk przegrał jednak dwa pierwsze sety i długo nie potrafił znaleźć odpowiedzi na świetny serwis i forhend 25-latka. Zmieniło się to w trzecim secie, w którym Schwartzman obronił dwie piłki meczowe. Także czwartego seta wygrał niewysoki Argentyńczyk.

W piątym secie Van de Zandschulp zachował jednak spokój i wrócił do dobrej gry. Ostatecznie Holender wygrał tę partię wyraźnie, 6-1, i awansował do ćwierćfinału. W kolejnym meczu rywalem urodzonego w Wageningen zawodnika będzie sklasyfikowany obecnie na drugim miejscu w światowym rankingu Daniił Miedwiediew.

Po raz ostatni Holender zagrał w ćwierćfinale turnieju wielkoszlemowego w 2004 r. Był to Sjeng Schalken, który awansował do najlepszej ósemki Australian Open. Van de Zandschulp jest dopiero trzecim w historii US Open kwalifikantem, który dotarł do ćwierćfinału tych zawodów.

Dzięki awansowi do czołowej ósemki nowojorskiego turnieju Van de Zandschulp zapewnił sobie już co najmniej 425 tys. dolarów oraz awans w rankingu ATP na co najmniej 61. miejsce.

06.09.2021 Niedziela.NL // fot. Shutterstock, Inc.