Holandia, Tokio 2020: Kolejne złoto dla holenderskich hokeistek na trawie!

Holenderskie hokeistki pokonały w finale Argentynę 3-1 i zdobyły 30. medal dla Pomarańczowych na igrzyskach w Tokio.

O zwycięstwie Holenderek zdecydował świetny początek drugiej kwarty. W ciągu sześciu minut reprezentantki Oranje wykorzystały trzy karne rzuty rożne i wyszły na prowadzenie 3-0. Dwa gole zdobyła Caia van Maasakker, a jedno trafienie dołożyła Margot van Geffen. Jedynego gola dla Argentyny strzeliła (również po karnym rzucie rożnym) Augustina Gorzelany.

Hokej na trawie to w Holandii bardzo popularny sport, a popularność przekłada się na sukcesy olimpijskie. W Tokio holenderskie hokeistki po raz czwarty w historii sięgnęły po olimpijskie złoto. Wcześniej tryumfowały w 1984, 2008 i 2012 r.

Pięć lat temu na igrzyskach w Rio faworyzowane Holenderki niespodziewanie przegrały w finale z Brytyjkami i musiały zadowolić się srebrem. W Tokio doszło do rewanżu: reprezentantki Oranje wygrały z Wielką Brytanią w półfinale aż 5-1.

Igrzyska w Tokio są dla Holandii rekordowe pod względem liczby medali. Złoto hokeistek było 30. krążkiem wywalczonym w stolicy Japonii przez ekipę Oranje (9 złotych, 10 srebrnych, 11 brązowych; stan na piątek godz. 14:00). Poprzedni rekord – 25 medali – pochodził z 2000 r. (igrzyska w Sydney).

06.08.2021 Niedziela.NL // fot. Shutterstock, Inc.