Holandia, Tokio 2020: Złoto i srebro w sprincie dla holenderskich kolarzy torowych!

Harrie Lavreysen pokonał w finale rodaka Jeffreya Hooglanda i zdobył mistrzostwo olimpijskie w sprincie w kolarstwie torowym. Oznacza to, że Pomarańczowi wrócą z Tokio już z co najmniej 30 medalami.

W pierwszym wyścigu piątkowego finału lepszy był Hoogland. W dwóch kolejnych wyścigach tryumfował jednak o 4 lata młodszy Lavreysen i to on został mistrzem olimpijskim.

Dla obu kolarzy torowych były to pierwsze indywidualne medale olimpijskie. Kilka dni wcześniej obaj zdobyli złoto w wyścigu drużynowym. Lavreysen startuje jeszcze w konkurencji keirin i jeśli utrzyma wysoką formę to może wrócić z Tokio nawet z trzema złotymi krążkami.

To nie jedyne medale wywalczone w piątek przez Pomarańczowych. Przed rozstrzygnięciem na torze kolarskim Nouchka Fontijn zdobyła brąz w boksie kobiet (kategoria wagowa do 75 kg). Już po złocie dla Lavreysena holenderskie hokeistki na trawie zdobyły złoto, pokonując w finale Argentynę 3-1. W wieczornej sesji na stadionie lekkoatletycznym o medale walczyć będzie Sifan Hassan (bieg na 1.500 m) oraz kobieca sztafeta 4x100 m.

06.08.2021 Niedziela.NL // fot. Shutterstock, Inc.