Igrzyska Olimpijskie 2021: Złoto i brąz dla Holendrów w wyścigach BMX

Holenderski kolarz wyścigowy BMX, Niek Kimmann, zdobył złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w kategorii „wyścig BMX mężczyzn”. Jego rodaczka, Merel Smulders, zdobyła brązowy medal w analogicznym wyścigu kobiet.

Kimman prowadził od samego początku i zakończył wyścig tuż przed Brytyjczykiem, Kye White, oraz Kolumbijczykiem, Carlosem Ramírez. 25-latek jest zarazem pierwszym holenderskim medalistą w wyścigu BMX. Kategoria została włączona do Igrzysk Olimpijskich w 2008 roku.

„Przez cały sezon byłem gotowy na kompromisy z myślą o osiągnięciu tego celu i w ostatnich tygodniach czułem, że jestem w swojej najlepszej formie życiowej (...).Odczuwałem presję, ale jednocześnie byłem dość pewny siebie. Później miałem wypadek podczas poniedziałkowego treningu i obawiałem się, że w ten sposób zaprzepaściłem swoje marzenie. Ale dzięki okładom z lodu, środkom przeciwbólowym i pomocy lekarza, zdałem sobie sprawę, że nie wszystko stracone, choć wiedziałem, że będzie ciężko” - w rozmowie z dziennikarzami, skomentował 25-latek.

W wyścigu BMX kobiet brązowy medal zdobyła Holenderka, Merel Smulders. Co ciekawe, na Igrzyskach Olimpijskich 2012 w Londynie brązowy medal w tej samej kategorii zdobyła jej siostra, Laura (która także uczestniczy w bieżących Igrzyskach). Pierwsze miejsce zajęła Brytyjka, Bethany Shriever, zaś drugie Kolumbijka, Mariana Pajón. Co ciekawe, zarówno w męskim, jak i żeńskim wyścigu na podium znaleźli się przedstawiciele trzech nacji: Holandii, Wielkiej Brytanii i Kolumbii.