Holandia, sport: Rozczarowanie w Amsterdamie, Ajax żegna się z Ligą Mistrzów

Amsterdamczykom po raz kolejny nie udało się awansować do fazy pucharowej Ligi Mistrzów. Ajax przegrał w środę na własnym terenie z Atalantą 0-1.

Środkowy mecz z Włochami był dla Ajaxu tzw. „meczem o wszystko”. Tylko zwycięstwo dawało amsterdamczykom awans do kolejnej rundy Ligi Mistrzów. Zamiast zwycięstwa była jednak porażka.

Holenderskie media ostro oceniły postawę podopiecznych Erika ten Haga. „Przed przerwą Ajax grał słabo i nie stworzył prawie żadnej okazji do strzelenia gola”, opisuje portal nu.nl.
Po przerwie było jeszcze gorzej: najpierw Davy Klassen zmarnował świetną okazję, potem Ryan Gravenberch zobaczył drugą żółtą kartkę, a w 79. minucie jedynego gola meczu zdobył dla gości Luis Muriel.

Nie tylko postawa piłkarzy rozczarowała, ale także trenera, uważają holenderskie media. „W decydującym spotkaniu z Atalantą okazało się, że nie miał żadnego taktycznego planu”, skomentował dziennik „De Telegraaf”.

Ostatecznie Ajax zdobył 7 punktów i zajął trzecie miejsce w grupie D. Zwycięzcą grupy został Liverpool (13), a Atalanta była druga (11). To właśnie te dwie drużyny awansowały do fazy pucharowej LM. Ostatnie miejsce zajął duński FC Midtjylland (2 punkty).

Dzięki zajęciu trzeciego miejsca w grupie Ajax nie żegna się ostatecznie z europejskimi pucharami i zagra w Lidze Europy. Losowanie par 1/16 tych rozgrywek odbędzie się w poniedziałek o godz. 13:00.

10.12.2020 Niedziela.NL // fot. Shutterstock, Inc.