Holandia, sport: Ajax nie zachwycił, ale powiększył prowadzenie w Eredivisie

W pierwszej w tym roku kolejce Eredivisie, najważniejszej holenderskiej ligi piłkarskiej, Ajax pokonał u siebie Spartę Rotterdam 2-1, a drugie w tabeli AZ Alkmaar przegrało na własnym terenie z Willem II 1-3.

Dzięki niedzielnemu zwycięstwu na własnym terenie Ajax umocnił się na prowadzeniu w tabeli Eredivisie. Klub ze stolicy ma na koncie o 6 punktów więcej niż drugie AZ. Przewaga nad Willem II to już 11 punktów, nad PSV 12, a nad Feyenoordem 13.

Mecz w Amsterdamie nie był wielkim widowiskiem, a podopieczni Erika ten Haga nie zaimponowali formą. Długo jednak wydawało się, że kontrolują sytuację. W 15. minucie prowadzenie dał gospodarzom Donny van de Beek. W drugiej połowie przewagę podwyższył Ryan Gravenberch.

Na kwadrans przed końcem kontaktowego gola dla AZ zdobył Joel Piroe i w Amsterdamie zrobiło się nerwowo. Ajax utrzymał jednak prowadzenie i zdobył komplet punktów.

Nie udało się to drugiemu w tabeli AZ, które w sobotę przegrało u siebie 1-3 z Willem II. Do 65. minuty gospodarze prowadzili 1-0, ale w końcówce goście popisali się skutecznością i w ciągu 18 minut zdobyli trzy gole. Dzięki zwycięstwu w Alkmaar klub z Tilburga awansował na trzecie miejsce w tabeli.

Także PSV straciło punkty w pierwszym ligowym meczu 2020 roku, remisując w Venlo 1-1 z VVV. Piłkarze z Eindhoven mogą jednak mówić o szczęściu w nieszczęściu: wyrównującego gola zdobyli w doliczonym czasie gry.