Holandia, sport: Trudne zwycięstwo Oranje w Białorusi, ME coraz bliżej

Piłkarska reprezentacja Holandii pokonała w niedzielę w wyjazdowym meczu eliminacji Mistrzostw Europy Białoruś 2-1. Strzelcem obu goli dla Pomarańczowych był Georginio Wijnaldum.

Zwycięstwo Holendrów było zasłużone, ale nie przyszło im łatwo. Piłkarze Oranje dominowali w posiadaniu piłki (aż 76% do 24%), w liczbie oddanych strzałów (21-9) oraz w liczbie strzałów w światło bramki (7-1).

Mimo tej przewagi wynik do ostatniej minuty był niepewny.

Mecz w Mińsku rozpoczął się dla reprezentacji Holandii bardzo dobrze. W 32. minucie Pomarańczowi objęli prowadzenie po strzale głową Wijnaldum, a 9 minut później ten sam zawodnik popisał się pięknym strzałem z dystansu. Był to 15 gol Wijnaldum w 61 występach w reprezentacji, przypomina portal nu.nl.

Na przerwę Holendrzy schodzili prowadząc 2-0. W 53. minucie nadzieje gospodarzy na zdobycie choćby jednego punku odżyły. To wtedy Stanisław Drahun uderzył celnie głową i zdobył kontaktową bramkę. Białorusini mieli jeszcze kilka okazji, ale nie zdołali ich wykorzystać. Podobnie było w przypadku podopiecznych Ronalda Koemana, ale również oni nie popisali się skutecznością.

Dzięki zwycięstwu w Białorusi reprezentacja Holandii utrzymała prowadzenie w grupie C. Po 6 rozegranych meczach reprezentanci Oranje mają na koncie 15 punktów, tyle samo co Niemcy, które wygrały w niedzielę z Estonią 3-0. Trzecia w tabeli Irlandia Północna ma na koncie 12 oczek.

Do ME awansują dwie najlepsze drużyny z grupy. Holandia ma jeszcze do rozegrania dwa spotkania. Jeśli w kolejnym meczu (16 listopada w Irlandii Północnej) Holendrzy zdobędą co najmniej 1 punkt, ich awans do EURO 2020 będzie już pewny.

W niedzielę Polska wygrała z Macedonią Północną 2-0, utrzymała prowadzenie w grupie G i zapewniła sobie awans do turnieju finałowego.