Trzecie złoto z rzędu. Historyczny sukces Holendra

Sven Kramer jest pierwszym panczenistą w historii, który na trzech kolejnych igrzyskach olimpijskich zdobył złoto na tym samym dystansie.

W niedzielę 31-letni Holender po raz kolejny okazał się najlepszy na dystansie 5 km. Wcześniej Kramer zdobywał tytuły mistrza olimpijskiego w tej kategorii na igrzyskach w Vancouver (2010 r.) i Soczi (2014 r.).

W sumie Kramer ma już w swej kolekcji aż osiem olimpijskich krążków: cztery złote, dwa srebrne i dwa brązowe. Na igrzyskach w Pjongczang utytułowany Holender będzie miał jeszcze dwie szanse na zdobycie kolejnych medali: w biegu drużynowym i na dystansie 10 km.

W niedzielnych zawodach panczenista z Heerenveen ustanowił nowy rekord olimpijski. Dystans 5000 metrów pokonał w 6 minut i 9,76 sekund. Srebro zdobył również pochodzący z Holandii, ale reprezentujący barwy Kanady, Ted-Jan Bloemen, a brąz Norweg Sverre Lunde Pedersen.

Uroczystość wręczenia medali odbyła się w poniedziałek. Uczestnictwo w niej było dla Holendra nie lada wyzwaniem, gdyż odbyła się ona przy 18-stopniowym mrozie, a Kramer mimo ciepłego stroju trząsł się z zimna, opisuje dziennik De Telegraaf…

Koreański igrzyska są jak na razie dla Holandii bardzo udane. W poniedziałek Oranje zajmowali drugie miejsce w klasyfikacji medalowej, za Niemcami. Do poniedziałku niderlandzcy zawodnicy zdobyli w Pjongczang 3 złote, 2 srebrne i 2 brązowe medale.