Polacy podbili Amsterdam! Wygraliśmy klasyfikację medalową!

Lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy w Amsterdamie zakończyły się wielkim sukcesem Biało-Czerwonych. Polska zwyciężyła w klasyfikacji medalowej, wyprzedzając takie sportowe potęgi jak Niemczy czy Wielka Brytania.

O tym, że w walce o medale liczyć się będzie wielu polskich lekkoatletów, było wiadomo już przed rozpoczęciem mistrzostw (więcej o amsterdamskich zawodach TUTAJ). Mało kto spodziewał się jednak, że Biało-Czerwonym uda się zwyciężyć w klasyfikacji medalowej.

Stolica Holandii okazała się dla polskich sportowców bardzo szczęśliwa. Lekkoatleci znad Wisły zdobyli tyle samo krążków, co na poprzednich mistrzostwach Starego Kontynentu (dwanaście), ale tym razem aż sześć było z najcenniejszego kruszcu (dwa lata temu w Zurychu tylko dwa). Tylko w niedzielę, ostatni dzień zawodów, Polacy zdobyli osiem medali (w tym trzy złote).

Tak jak w 1928 roku Amsterdam przeszedł do historii polskiego sportu jako miejsce, gdzie po raz pierwszy zdobyliśmy olimpijskie złoto (Halina Konopacka w rzucie dyskiem), tak teraz ME w stolicy Holandii okazały się pierwszymi w historii, w których Biało-Czerwoni zwyciężyli w klasyfikacji medalowej. Amsterdam – to dla polskich lekkoatletów szczęśliwe miasto.

W sumie w historii występów Biało-Czerwonych na lekkoatletycznych mistrzostwa Starego Kontynentu zdobyliśmy od 1934 roku 153 medali (47 złotych, 47 srebrne, 59 brązowych).

Świetny występ polskich lekkoatletów w Amsterdamie optymistycznie nastraja przed najważniejszymi zawodami sezonu – Igrzyskami Olimpijskimi w Rio (początek już 5 sierpnia).

Niemcy i Brytyjczycy zdobyli w Amsterdamie więcej (16) medali niż nasi reprezentanci, ale rzadziej niż Polacy stawali na najwyższym stopniu podium (po pięć razy). Gospodarze zdobyli siedem krążków, w tym cztery złote, co dało im piąte miejsce w klasyfikacji medalowej.

Gwiazdą holenderskiej ekipy była, zgodnie z przewidywaniami, Dafne Schippers. Aktualna Mistrzyni Świata w biegu na 200 metrów (więcej TUTAJ) w Amsterdamie zdobyła dwa złote krążki: w biegu na 100 m oraz w sztafecie 4x100 m. W sumie 24-letnia sportsmenka z Utrechtu ma na swym koncie już pięć medali ME, w tym cztery złote. W holenderskiej klasyfikacji wszechczasów wyprzedza ją jedynie legendarna niderlandzka lekkoatletka, Fanny Blankers-Koen (osiem medali ME, w tym pięć złotych).

Duży sukces przed własną publicznością osiągnął również Churandy Martina, który podobnie jak Schippers zwyciężył w prestiżowym sprincie na 100 m.

Klasyfikacja medalowa ME w Lekkoatletyce w Amsterdamie (złote-srebrne-brązowe medale)

HOLANDIA / SPORT – TEMAT DNIA
O tym, że w walce o medale liczyć się będzie wielu polskich lekkoatletów, było wiadomo już przed rozpoczęciem mistrzostw (więcej o amsterdamskich zawodach tutaj: http://www.niedziela.nl/index.php?option=com_content&view=article&id=10679:wielkie-wito-sportu-w-amsterdamie-me-w-lekkoatletyce&catid=96:temat-dnia&Itemid=187). Mało kto spodziewał się jednak, że Biało-Czerwonym uda się zwyciężyć w klasyfikacji medalowej.
Gwiazdą holenderskiej ekipy była, zgodnie z przewidywaniami, Dafne Schippers. Aktualna Mistrzyni Świata w biegu na 200 metrów (więcej: http://www.niedziela.nl/index.php?option=com_content&view=article&id=8537:historyczne-zoto-dla-holenderki&catid=74:sport&Itemid=169) w Amsterdamie zdobyła dwa złote krążki: w biegu na 100 m oraz w sztafecie 4x100 m. W sumie 24-letnia sportsmenka z Utrechtu ma na swym koncie już pięć medali ME, w tym cztery złote. W holenderskiej klasyfikacji wszechczasów wyprzedza ją jedynie legendarna niderlandzka lekkoatletka, Fanny Blankers-Koen (osiem medali ME, w tym pięć złotych).