Holandia, sport: Sukces holenderskich siatkarek. Pojadą na Igrzyska?

Holenderskie siatkarki zdobyły brązowy medal Mistrzostw Europy. Dzięki dobrej postawie w mistrzostwach Starego Kontynentu Holenderki zwiększyły szanse na wyjazd na przyszłoroczne Igrzyska Olimpijskie w Paryżu.

Rywalkami Pomarańczowych w walce o brąz były Włoszki, obrończynie tytułu. Pierwsze dwa sety były wyrównane, ale to Holenderki grały skutecznie w kluczowych momentach. Trzeciego seta podopieczne niemieckiego szkoleniowca Félixa Kozlowskiego wygrały już pewniej. Holandia pokonała Włochy 3-0 (25-23, 28-26, 25-20).

- Od pierwszej piłki chcieliśmy pokazać, że możemy wygrać. I to się udało. Zachowaliśmy wiarę w sukces, także w trudnych momentach - powiedział po meczu Kozlowski, cytowany przez portal nu.nl.

Mistrzyniami Europy zostały Turczynki, które w emocjonującym, pięciosetowym finale pokonały Serbię. Holenderskie siatkarki po raz ostatni zdobyły medal ME w 2017 r. Zajęły wtedy drugie miejsce.

Dobry występ w tegorocznych ME dał Holenderkom prawo do udziału w turnieju kwalifikacyjnym do Igrzysk Olimpijskich. Rozpocznie się on 16 września w Chinach. W XXI w. siatkarki z Holandii jak dotąd tylko raz brały udział w igrzyskach (w 2016 r.).

W turnieju kwalifikacyjnym w Chinach będzie rywalizować 24 zespołów, podzielonych na trzy grupy po osiem drużyn. Dwa pierwsze miejsca w grupie dadzą awans do Igrzysk Olimpijskich. Grupowymi rywalkami Holenderek będą reprezentacje Chin, Serbii, Republiki Dominikany, Kanady, Czech, Ukrainy i Meksyku.

04.09.2023 Niedziela.NL // fot. Shutterstock, Inc.