Holandia, sport: Tego jeszcze nie było! Historyczny sukces w Almere

Almere City FC pokonało w niedzielę w drugim spotkaniu dwumeczu o miejsce w Eredivisie rywali z FC Emmen 2-1. Dzięki temu klub z największego miasta prowincji Flevoland po raz pierwszy w historii awansował do najwyższej klasy rozgrywek.

We wtorek w Almere odbyło się pierwsze spotkanie tego dwumeczu. Gospodarze wygrali je 2-0, po dwóch golach Lance Duijvestijna.

W niedzielnym rewanżu w Emmen w ciągu ośmiu minut drugiej połowy gry padły trzy gole: najpierw dwa dla gości (autorami byli Tajiv van La Parra i Jorrit Smeets), potem jeden dla gospodarzy (Jari Vlak). Almere wygrało cały dwumecz 4-1.

To dla podopiecznych Alexa Pastoora historyczny sukces. Almere City FC jeszcze nigdy w historii nie grało w Eredivisie.

- Jako młody chłopak z Almere zawsze o tym marzyłem. To fantastyczne, że nam się to teraz udało - powiedział Damian van Bruggen, kapitan Almere City, cytowany przez portal nu.nl.

Założony w 2001 r. klub od 2005 r. występuje w Eerste Divisie (do 2010 r. pod nazwą FC Omniworld). Trzecie miejsce w Eerste Divisie wywalczone w tym roku było jak dotąd najlepszym wynikiem klubu z największego miasta prowincji Flevoland.

Przypomnijmy, FC Emmen zakończyło ten sezon w Eredivisie na 16., czyli trzecim od końca miejscu. Do niższej klasy rozgrywek (Eerste Divisie) spadły zespoły z dwóch ostatnich miejsc (Cambuur i Groningen).

Klub z Emmen o utrzymanie w najwyższej klasie holenderskich rozgrywek piłkarskich musiał więc walczyć playoffach, w których brały udział kluby z Eerste Divisie. Zespoły z pierwszych dwóch miejsc Eerste Divisie, czyli Heracles i PEC, wywalczyły bezpośredni awans do Eredivisie.

Emmen z sukcesem przeszło pierwszą rundę playoffów, eliminując NAC. Almere w pierwszych dwóch rundach okazało się lepsze od FC Eindhoven i VVV Venlo.

12.06.2023 Niedziela.NL // fot. Shutterstock, Inc.