Holandia, sport: Kolejne złoto dla Holandii w Pekinie! Już 10 medali Pomarańczowych

Suzanne Schulting zdobyła w piątek złoty medal igrzysk olimpijskich w short racku na dystansie 1.000 m. To już czwarty medal olimpijski wywalczony przez tą 24-letnią Holenderkę.

Kilka dni wcześniej Schulting wywalczyła srebro na dystansie 500 m. Na poprzednich igrzyskach w Pjongczang Schulting zdobyła brąz w sztafecie oraz złoto na dystansie 1.000 m.

W piątek Holenderka obroniła ten tytuł w świetnym stylu. Już w ćwierćfinale i półfinale Schulting imponowała formą, a w finałowym wyścigu prowadziła od początku do końca.

Srebro zdobyła Koreanka Minjeong Choi, a brąz trafił niespodziewanie w ręce Belgijki Hanne Desmet, która od lat trenuje ze Schulting i się z nią przyjaźni.

Belgijka wystartowała w finale z piątej, czyli ostatniej pozycji i długo wydawało się, że zajmie właśnie to miejsce. Na ostatnim okrążeniu dwie jej rywalki się jednak zderzyły i wypadły z toru, a Desmet to wykorzystała i przekroczyła metę jako trzecia.

Po zwycięstwie Schulting Holandia awansowała na trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej igrzysk w Pekinie, za Norwegią i Niemcami. W piątek po południu czasu europejskiego Holandia miała na koncie 10 medali: 5 złotych, 4 srebrne i 1 brązowy.