Świetny mecz w Amsterdamie i kolejna porażka Feyenoordu

Archiwum '16

Stadion Ajaxu Arena w Amsterdamie, fot. Allard One / Shuttestock.com

To był „klasyk”, jakiego sobie życzyli amsterdamscy kibice. Ajax po pełnym emocji, walki i dobrej piłki meczu pokonał 2-1 na własnym stadionie odwiecznych rywali z Rotterdamu.

Feyenoord jeszcze niedawno wydawał się być jednym z głównych kandydatów do walki o tytuł. Porażka w Amsterdamie była dla rotterdamczyków jednak szóstym z rzędu przegranym meczem ligowym i do pierwszego w tabeli PSV piłkarze z portowego miasta tracą już 17 punktów. O mistrzostwie w Rotterdamie nikt już nie marzy, teraz podopiecznym Van Bronckhorsta zależy przede wszystkim na przerwaniu tej fatalnej passy (która niektórych pseudokibiców skłoniła do skandalicznych zachowań: TUTAJ).

Przez moment wydawało się, że do przełomu dojść może właśnie w Amsterdamie. Mecz Ajax-Feyenoord to największy klasyk Eredivisie i bez względu na aktualną sytuacją w obu klubach piłkarze (i kibice) obu drużyn zawsze traktują tę potyczkę ze śmiertelną powagą. Niedzielny mecz rozpoczął się dla gości fantastycznie.  W 13. minucie gry bramkarza gospodarzy pokonał Toornstra i ponad 51.000 kibiców Ajaxu zamarło. Czyżby to właśnie w Amsterdamie Feyenoord w końcu miał się przełamać i zakończyć serię porażek?

Nic z tego. Około siedem minut później, po świetnej indywidualnej akcji Younesa, Ajax wyrównał, a w 65. minucie fantastycznym strzałem z dystansu popisał się Bazoer. 2-1 dla gospodarzy – taki wynik utrzymał się już do ostatniego gwizdka sędziego.

Kibiców Ajaxu cieszyło nie tylko zwycięstwo, ale i styl, jaki zaprezentowali podopieczni Franka de Boera. Po kilku słabszych meczach amsterdamczycy wreszcie pokazali, że chce się im biegać i walczyć oraz że mają serce do gry. Paradoksalnie, mimo szóstej porażki z rzędu, także fani Feyenoordu mają z czego czerpać nadzieję: drużyna z Rotterdamu zagrała dobry mecz i przy odrobienie szczęścia mogła wrócić ze stolicy z jednym punktem.

W innym ważnym meczu 22. kolejki Eredivisie mistrzowie z Eindhoven pokonali na wyjeździe FC Utrecht (2-0), rewanżując się za niedawną porażkę w ćwierćfinale Pucharu Holandii. W tabeli na pierwszym miejscu jest PSV, a na drugim Ajax, mający o jeden punkt mniej. Później przepaść: trzecia drużyna w tabeli, Heracles Almelo, traci do Ajaxu aż 14 punktów.