Porażki Holenderek i Polek na zakończenie MŚ w piłce ręcznej

Archiwum '15

Patrycja Królikowska, fot. Dziurek / Shutterstock.com

Holenderki w finale Mistrzostw Świata w piłce ręcznej uległy Norweżkom, Polki w meczu o trzecie miejsce przegrały z Rumunkami. Niedziela 20 grudnia dla holenderskich i polskich fanów mogła być o wiele lepsza…

Kiedy sukces jest tak blisko, porażka boli szczególnie mocno. Holenderki, mimo wyraźniej przegranej 23-31 z Norweżkami, wrócą jednak z Danii z medalami. Radości z zawieszonych na szyi krążków nie doznały niestety reprezentantki Polski. Gorycz jest tym większa, gdyż także w poprzedniej edycji MŚ Biało-Czerwone wylądowały tuż za podium, zajmując czwarte miejsce po przegranej z Dunkami.

Tym razem Polki uległy reprezentantkom Rumunii, przegrywając wyraźnie, 22-31. Już po pierwszej połowie meczu sytuacja była niewesoła, gdyż Polska przegrywała 8-15.

W finałowym spotkaniu pierwsza część gry zakończyła się jeszcze wyraźniejszą przewagą późniejszych tryumfatorek całego meczu. Holenderki w pierwszej połowie zdobyły 9 bramek, same tracąc ich aż 20. Norweżki, które w minionych latach zdobyły złoto olimpijskie i tytuł mistrzyń Starego Kontynentu, nie pozwoliły już sobie odebrać zwycięstwa i wygrały 31-23.

Tym samym seria ośmiu kolejnych zwycięstw Holenderek na duńskim turnieju dobiegła końca. Podopieczne Henka Groenera mówić mogą jednak o historycznym sukcesie. Dotąd najlepszym wynikiem żeńskiej reprezentacji Holandii w tym sporcie było piąte miejsce na turnieju w 2005 r.

- Jako drużyna możemy być bardzo dumne ze srebra, nikt nawet o tym nie marzył. Mimo wszystko to był dla nas bardzo dobry turniej i ładna reklama piłki ręcznej – powiedziała po przegranym finale 25-letnia Danicka Snelder, cytowana przez telewizję Ziggo Sport.

– Udało nam się doprowadzić w Holandii do małego szaleństwa na punkcie tego sportu i mamy nadzieję to utrzymać w kolejnych turniejach. Miałyśmy korzystne losowanie do turnieju kwalifikacyjnego na Igrzyska Olimpijskie i będziemy walczyć o wyjazd  do Rio – dodała świeżo upieczona wicemistrzyni świata.