Holenderska drużyna w 1/8 Ligi Mistrzów!

Archiwum '15

Stadion w Eindhoven, fot. Attila JANDI

To historyczny sukces PSV. Po raz pierwszy od dziewięciu lat niderlandzkiej drużynie udało się przetrwać fazę grupową Ligi Mistrzów.

We wtorkowy wieczór wszystko ułożyło się idealnie dla piłkarzy z Eindhoven. Na własnym stadionie pokonali CSKA Moskwę 2-1, a prowadzony przez Holendra Louisa van Gaala Manchester United przegrał w Wolfsburgu 2-3. Dzięki temu Holendrom udało się wyprzedzić angielską drużynę w grupie B Ligi Mistrzów i z drugiego miejsca awansować do dalszych rozgrywek.

Liga Mistrzów – grupa B

1. VfL Wolfsburg – 12 pkt i awans do 1/8

2. PSV Eindhoven – 10 pkt i awans do 1/8

3. Manchester United – 8 pkt i gra w Lidze Europejskiej

4. CSKA Moskwa – 4 pkt, odpada z rozgrywek europejskich

Mecz w Eindhoven był bardzo zacięty. Pierwsza bramka padła dopiero w 76. minucie, kiedy to goście wykorzystali karnego. Na odrobienie strat PSV potrzebowało jedynie dwóch minut. Po golu Luuka de Jonga było 1-1, a zwycięstwo dał gospodarzom Davy Pröpper ustalają wynik w 85. minucie na 2-1.

Także w Wolfsburgu to goście najpierw prowadzili, ale nie udało im się utrzymać przewagi. W dobrym, pełnym ofensywnych starć meczu piłkarze niemieckiej drużyny wygrali 3-2 z dysponującym o wiele większym budżetem MU.

Awans PSV do 1/8 finału LM to nie tylko sukces sportowy, ale i finansowy. Drużyna Phillipa Cocu na premiach od UEFA, prawach do transmisji telewizyjnych oraz biletach zarobiła już w tym sezonie dzięki grze w Lidze Mistrzów grubo ponad 20 mln euro, obliczył dziennik „AD”. Wtorkowe zwycięstwo oznaczało kolejnych ok. 8 mln euro dodatkowych przychodów. Oprócz tego pamiętać trzeba też o tym, że dzięki dobrej grze w europejskich rozgrywkach, wzrosła „rynkowa wartość” wielu piłkarzy z Eindhoven.

O tym, na którą drużynę PSV trafi w kolejnej fazie rozgrywek LM, dowiemy się po losowaniu, które odbędzie się 14 grudnia. Pierwsze spotkanie dwumeczu o awans do ćwierćfinału LM rozegrane zostanie 16 lub 17 lutego.