Ajax przegrał w Kijowie i czeka go trudny rewanż

Powrót Arkadiusza Milika po lekkiej kontuzji nie pomógł – słabo grający Mistrz Holandii przegrał 0-1 wyjazdowy mecz 1/8 Ligi Europejskiej z Dnipro Dniepropetrowsk.

W poprzedniej rundzie tych rozgrywek ekipa z Amsterdamu wyeliminowała Legię, wygrywając 1-0 u siebie (relacja TUTAJ) i aż 3-0 w Warszawie. Do awansu Ajaxu w dużej mierze przyczynił się grający w barwach amsterdamskiego klubu Arkadiusz Milik, który zdobył trzy z czterech goli tego dwumeczu.

Polski napastnik był ostatnio lekko kontuzjowany, ale czwartkowy (12.03) mecz z ukraińską drużyną rozpoczął od pierwszej minuty. Ze względów bezpieczeństwa spotkanie rozegrano nie w położonym na wschodzie Dniepropetrowsku, ale w Kijowie.

Ukraińska drużyna świetnie się broniła, słaby Ajax zmarnował kilka szans, a jedynego gola widzowie zobaczyli w 30. minucie, gdy do bramki amsterdamczyków trafił Zozuyla. Milik był przez większość spotkania niewidoczny i w 77. minucie w jego miejsce na boisko wszedł Zivkovic.

- Przegrana 0-1 nie jest dobrym punktem wyjścia przed rewanżem. Nawet jeśli przegralibyśmy 1-2, to wystarczyłoby nam przed własną publicznością wygrać 1-0 – mówił po meczu Frank de Boer, niezadowolony zarówno z gry, jak i z wyniku.

Również Jöel Veltman, który zmarnował dla Ajaxu świetną okazję do strzelenia gola, nie miał powodów do radości. – Kiedy mieliśmy piłkę, graliśmy niechlujnie. Także zły stan murawy był dla nas pewną przeszkodą. Lubimy grę pozycyjną, a tego nie dało się optymalnie grać na tej murawie – mówi 23-letni obrońca Ajaxu.

W przyszłym tygodniu Ajax na wypełnionej po brzegi Arenie (wyprzedano wszystkie bilety) strzelić musi ukraińskiej drużynie co najmniej dwa gole (lub wygrać 1-0 i liczyć na szczęście w karnych). Jeśli drużynie z Dniepropetrowska uda się zdobyć bramkę w Amsterdamie, wtedy sytuacja Mistrzów Holandii będzie jeszcze trudniejsza, gdyż nawet zwycięstwo 2-1 wyeliminuje ich z dalszego udziału w Lidze Europejskiej (ponieważ w przypadku remisu w dwumeczu, awans uzyskuje drużyna, która zdobyła więcej bramek na wyjeździe). Wygrać co najmniej 2-0 lub 3-1 z solidną drużyną potrafiącą się skutecznie bronić – oto niełatwe wyzwanie, przed którym stoi Ajax.

Rewanż w Amsterdamie w czwartek 19 marca, początek godz. 21.05.