SPORT: Polki lepsze od Holenderek i Rosjanek!

Siatkarki z Polski wygrały gładko z reprezentacją Holandii w pierwszym meczu eliminacji do turnieju olimpijskiego (Londyn 2012). Polki nie dały szans Pomarańczowym i zwyciężyły 3-1. Następnie dorzuciły zwycięstwo z Mistrzyniami Świata, Rosjankami!

„Falstart”, tak skomentował polsko-niderlandzką potyczkę dziennik Metro. Biało-czerwone zaczęły mocno, wygrywając pierwszego seta 25-18. Druga partia była bardziej wyrównana, ale to Polki zachowały więcej zimnej krwi i znów zwyciężyły (25-23). Jedynie w trzeciej części spotkania reprezentantki Polski musiały uznać wyższość Holenderek i uległy minimalnie 23-25. Czwarty set okazał się jednak prawdziwą tragedią w wykonaniu Holenderek i zakończył się ich porażka 13-25.

Polki zaczęły zatem turniej od zwycięstwa, choć walka o awans nie będzie prosta. Z czterech drużyn w grupie B do dalszej fazy eliminacji awansują dwie, a Holenderki są najniższej notowanym przeciwnikiem grupowym Polek. W Ankarze o awans do Londynu walczy osiem drużyn. W grupie polskiej oprócz Holandii znalazły się wysoko notowane zespoły Rosji i Serbii. Z kolei w grupie A, dużo łatwiejszej, znalazły się drużyny Niemiec, Bułgarii, Turcji i Chorwacji.

Jedynie jedna drużyna tych eliminacji awansuje do igrzysk. Najlepsze dwa zespoły z grupy zmierzą się najpierw w półfinałach (sobota, 5.05), a niedzielny finał zadecyduje o tym, kto zdobędzie wymarzoną przepustkę na Igrzyska Olimpijskie 2012.

Porażka z Polkami nie załamała Holenderek. W środę (2.05) Pomarańczowe sprawiły niezłą sensację wygrywając w prawdziwym thrillerze z Mistrzem Europy, reprezentacją Serbii. Holenderki przegrywały już 0-2 w setach, ale zdołały doprowadzić do wyrównania, a w decydującej partii zwyciężyły 15-11.

Tego samego dni Polki zmierzyły się z Rosjankami. Mecz również był niezwykle zacięty i zakończył się wynikiem 3-2 dla Polek! Nasze zawodniczki prowadziły już 2-1 w setach, ale przegrały czwartą partię. W wyrównanym piątym secie Polski zachowały więcej zimnej krwi i wygrały 18-16! Pokonując Rosjanki, aktualne Mistrzynie Świata, reprezentantki Polski wskoczyły na pierwsze miejsce w grupie i pokazały, że są realnym kandydatem do ostatecznego zwycięstwa w turnieju.

Czyżby zatem z polskiej grupy do dalszych rozgrywek awansowały nie faworyzowane reprezentacje Serbii i Rosji, ale Holenderki i Polki? Byłoby to zaskoczeniem, ale bardzo miłym.