SPORT: Fatalne zderzenie polskiego bramkarza

Przez kilkanaście minut ponad trzydzieści cztery tysiące kibiców na stadionie Philipsa w Eindhoven spoglądało z przerażeniem na polskiego bramkarza, Przemysława Tytonia. Polak z poświęceniem rzucił się przed siebie, by złapać dośrodkowanie i niefortunnie zderzył się z kolegą z drużyny, Timothym Derijckiem. Bramkarz padł na ziemię i przez kwadrans się nie ruszał; wyniesiono go na noszach. Dzień później lekarze przekazali pocieszającą informację: Tytoń doznał „jedynie” wstrząśnienia mózgu i opuścił już szpital. Mogło skończyć się o wiele gorzej...

W 2006 roku bramkarz AZ Alkmaar, Joey Didulica w meczu z PSV także został trafiony w głowę i wyeliminowało go to z gry na kilkanaście miesięcy. Obecny rezerwowy bramkarz PSV, Sinouh przyznał, że kiedy zobaczył padającego na ziemię Tytonia od razu przypomniał mu się pechowy wypadek Didulica sprzed pięciu lat.

A mecz na szczycie, PSV-Ajax, rozpoczął się dla gospodarzy świetnie. Już w drugiej minucie po golu Tima Matavza PSV wyszedł na prowadzenie. Nastroje gospodarzy popsuły się w 30 minucie. To właśnie wtedy doszło do pechowego zderzenia polskiego bramkarza z kolegą z drużyny:

Tyton wynoszony z boiska po feralnym wypadku:

Kilkunastominutowa przerwa oraz niepewność związana ze stanem Tytonia podłamały morale graczy PSV. W doliczonym czasie gry pierwszej połowy pozwolili sobie wbić gola (bramka Kolbeinna Sigthórssona) i do przerwy mieliśmy 1-1.

Druga część gry miała podobny przebieg. PSV szybko się pozbierał i w 55 minucie wyszedł na prowadzenie.  Georginio Wijnaldum wykorzystał karnego i kibice z Eindhoven uwierzyli, że po zakończeniu klasyka, PSV wzbogaci się o trzy punkty a Ajax – o zero. Nic z tego. Ich marzenia rozwiał wpuszczony dopiero na pół godziny przed ostatnim gwizdkiem rezerwowy Dmitri Bulykin. 2-2 i podział punktów – dla gości z Amsterdamu wynik ten smakował jak zwycięstwo, dla PSV jak porażka.

Po sześciu kolejkach Ajax znajduje się obecnie na trzecim miejscu w tabeli (z 14 pkt i stratą jednego punktu do prowadzących FC Twente i AZ). PSV ma na swym koncie 11 oczek i zajmuje piątą pozycję w tabeli Eredivisie.

Opuszczających stadion Philipsa bardziej niż utrata punktów martwiło, co innego. Jaki jest stan Tytonia? Napływające od lekarzy informacje miały uspokajający charakter. W poniedziałek rano poinformowano, że Polak spędził „dobrą noc” oraz, że opuścił już szpital św. Anny w Geldrop. Tytoń doznał „jedynie” wstrząśnienia mózgu (nie mylić z dużo poważniejszym wstrząsem mózgu).

- Dopiero najbliższe dni pokażą, jak długo będzie on wyłączony z gry; jest jeszcze za wcześnie, by formułować prognozy na ten temat – powiedział lekarz klubowy PSV, Rolf Timmermans. Dodał też, że stan Polaka jest stabilny.