Holandia, sport: Holenderka pokonała Polkę w Australian Open

Archiwum '20

Niżej sklasyfikowana w rankingu Holenderka Arantxa Rus wygrała z Magdą Linette 1-6, 6-3, 6-4 i awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego turnieju w Melbourne.

Na papierze faworytką była Polka. Linette zajmuje obecnie w światowym rankingu WTA 43. miejsce, a 29-letnia Rus jest sklasyfikowana dopiero na 93. pozycji.

Także początek meczu wskazywał na to, że to 27-letnia poznanianka awansuje do kolejnej rundy. Polka wygrała pierwszych pięć gemów i tryumfowała w pierwszym secie 6-1. Później jednak wszystko się zmieniło.

Holenderka nie załamała się kiepskim początkiem meczu, coraz lepiej serwowała i popełniała mniej niewymuszonych błędów niż Linette. Rus wygrała dwa kolejne sety 6-3, 6-4 i zapewniła sobie udział w drugiej rundzie turnieju.

Dla Holenderki tegoroczny występ w Australian Open jest pierwszym od sześciu lat. Jej udział w australijskich zawodach wielkoszlemowych przeważnie kończył się już w pierwszej rundzie. Wcześniej jedynie w 2011 roku udało się jej wygrać tu jeden mecz.

Magda Linette zagrała w głównym turnieju singlowym Australian Open po raz piąty w karierze. Tylko w 2018 roku nie odpadła w pierwszej rundzie i po dwóch wygranych meczach przegrała w 1/16 finału.

Awans do drugiej rundy w Australian Open jest najlepszym wielkoszlemowym wynikiem Rus od 2012 roku. Wówczas Holenderka dotarła do 1/8 finału Roland Garros oraz do trzeciej rundy Wimbledonu, przypomina portal nu.nl.

W meczu drugiej rundy Australian Open Rus zmierzy się z rozstawioną z numerem 10. Amerykanką Madison Keys.

Także Kiki Bertens, najlepsza obecnie holenderska tenisistka, wygrała swój pierwszy mecz w Melbourne. Rozstawiona z numerem 9. Bertens pokonała Irinę-Camelię Begu 6-1, 6-4.

W turnieju singlowym mężczyzn Holendrzy nie mają już ani jednego reprezentanta. Tallon Griekspoor przegrał w pierwszej rundzie z Amerykaninem Taylorem Fritzem 3-6, 3-6, 3-6.

Hubert Hurkacz, jedyny z Polaków w turnieju głównym singla mężczyzn, również był bliski odpadnięcia w pierwszej rundzie. W starciu z niżej notowanym Austriakiem Dennisem Novakiem Polak przegrał pierwsze dwa sety 6-7 (4), 1-6.

Wrocławianin jednak się nie poddał, odrobił straty, wygrał kolejne trzy partie 6-2, 6-3, 6-4 i awansował do drugiej rundy. Kolejnym rywalem Polaka będzie Australijczyk John Millman.