Holandia, sport: Wysokie zwycięstwa Ajaxu i PSV, bolesna porażka AZ

Ajax rozgromił na własnym terenie ADO Den Haag aż 6-1, PSV wygrało u siebie z PEC Zwolle 4-1, a drugie w tabeli AZ straciło cenne punkty, przegrywając na wyjeździe ze Spartą 0-3.

Przed rozpoczęciem 18. kolejki Eredivisie Ajax i AZ miały po tyle samo punktów, po jej zakończeniem przewaga amsterdamczyków nad klubem z Alkmaar wynosi już trzy punkty.

Mistrzowie Holandii nie mieli wielkich problemów z pokonaniem gości z Hagi. Aż sześciu graczy Ajaxu wpisało się w niedzielę na listę strzelców, a jedyny gol dla ADO padł już w doliczonym czasie gry (rzut karny). Wygrywając 6-1 Ajax zaliczył 14 ligowe zwycięstwo w tym sezonie.

W dużo gorszych humorach byli po tym weekendzie kibice AZ. Mecz ze Spartą Rotterdam rozpoczął się dla nich fatalnie. Już w 5. minucie czerwoną kartkę zobaczył Marco Bizot, bramkarz gości z Alkmaar. Ostatecznie AZ przegrało w Rotterdamie 0-3.

Także dla trzeciego w tabeli PSV mecz 18. kolejki Eredivisie nie rozpoczął się najlepiej: już w 12. minucie gospodarze przegrywali z PEC po golu Saymaka. Drużyna z miasta Philipsa szybko jednak odrobiła straty i ostatecznie wygrała 4-1.

Po 18. kolejkach Ajax ma koncie 44 punkty, AZ – 41, PSV – 34, Willem II – 33, Feyenoord – 31, a Vitesse – 30.

Mimo wysokiej wygranej Ajaxu i potknięcia AZ nastroje w amsterdamskim klubie nie były po tym weekendzie najlepsze. Wszystko ze względu na problemy zdrowotne Daleya Blinda. U 29-letniego piłkarza stwierdzono zapalenie mięśnia sercowego. Zawodnik powiedział, że czuje się dobrze, ale przez dłuższy czas będzie wyłączony z gry.