Holandia, sport: Holender najlepszym piłkarzem UEFA? Konkurenci to Messi i Ronaldo.

Virgil van Dijk, fot. kivnl / Shutterstock.com

Virgil van Dijk ma już tylko dwóch konkurentów w walce o przyznawany przez europejską federację piłkarską UEFA tytuł najlepszego piłkarza roku.

W czwartek UEFA ogłosiła finałową trójkę tegorocznej edycji plebiscytu. 28-letni holenderski obrońca raczej nie jest faworytem, gdyż jego konkurentami są Lionel Messi i Christiano Ronaldo.

Do nagrody początkowo nominowano dziesięciu graczy. O składzie finałowej trójki zdecydowali wybrani przez UEFA trenerzy i dziennikarze. Wśród dziesięciu nominowanych było aż trzech Holendrów. Matthijs de Ligt i Frenkie de Jong w głosowaniu trenerów i dziennikarzy zajęli 8-9 miejsce i nie awansowali do finału.

Miniony sezon był dla Van Dijka bardzo udany. Grający w Liverpoolu kapitan reprezentacji  Holandii wygrał z klubowymi kolegami Ligę Mistrzów, a w kwietniu został wybrany najlepszym zawodnikiem ligi angielskiej. Van Dijk jest pierwszym w historii obrońcą, który znalazł się w finałowej trójce organizowanego przez UEFA od 2011 roku plebiscytu.

Jak dotąd tylko raz zdarzyło się, by wśród trzech najlepszych piłkarzy UEFA znajdował się Holender. W 2014 roku trzecie miejsce w tym głosowaniu zdobył Arjen Robben, przypomina portal nos.nl.

Nazwisko zwycięzcy zostanie ogłoszone 29 sierpnia w trakcie uroczystości losowania grup Ligi Mistrzów.