62 mln euro dla Ajaxu! Największy sukces od 13 lat

Amsterdamski klub wygrał we wtorek wyjazdowy mecz w Atenach z AEK 2-0 i zapewnił sobie awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów.

Po raz ostatni Ajax przetrwał fazę grupową tych prestiżowych rozgrywek w sezonie 2005/2006. Wówczas przygoda amsterdamczyków z Ligą Mistrzów zakończyła się na 1/8 finału, po porażce z Interem Mediolan.

W tej edycji LM wicemistrz Holandii awans do 1/8 zapewnił sobie już na kolejkę przed zakończeniem fazy grupowej. Po rozegraniu pięciu z sześciu meczów podopieczni Erika Ten Haga mają na koncie 11 punktów, a prowadzący w grupie E Bayern ma ich 13. I to właśnie te dwie drużyny awansują do fazy pucharowej.

Benfica Lizbona, bez względu na wynik ostatniego meczu, zajmie trzecie miejsce w grupie E (ma w tej chwili 4 punkty na koncie) i zagra w Lidze Europy. AEK Ateny jak dotąd nie zdobyło w pięciu meczach ani jednego punktu.

We wtorkowym meczu amsterdamczycy od początku kontrolowali sytuację, ale pierwsza połowa zakończyła się bezbramkowo. Kluczowym momentem spotkania była 68. minuta, kiedy to Mirko Livaja za zagranie ręką w polu karnym zobaczył drugą żółtą kartkę, a Dusan Tadi wykorzystał rzut karny. Kilka minut później Serb po raz drugi wpisał się na listę strzelców i ustalił wynik na 2-0.

Mecz w Atenach nie był wielkim widowiskiem i momentami o wiele więcej niż na murawie działo się na trybunach, gdzie greccy kibice rzucali racami w fanów Ajaxu. Ośmiu kibiców amsterdamskiego klubu zostało rannych, informuje portal nos.nl. Także dzień wcześniej na ulicach stolicy Grecji dochodziło do starć pomiędzy (pseudo)kibicami obu drużyn.

W drugim meczu grupy E rozegranym również we wtorek Bayern pokonał w Monachium Benficę 5-1. Dwa gole dla bawarskiego klubu zdobył Robert Lewandowski; także Holender Arjen Robben dwukrotnie wpisał się na listę strzelców. Piątego gola strzelił Franck Ribery.

W ostatniej kolejce fazy grupowej Ajax zmierzy się z Bayernem. Mecz odbędzie się 12 grudnia w Amsterdamie. Jeśli holenderski klub zwycięży, to zajmie pierwsze miejsce w grupie, co ma znaczenie w losowaniu par 1/8 finału.

Dalsza gra w Lidze Mistrzów oznacza nie tylko sukces sportowy, ale i finansowy. Jak dotąd Ajax zarobił na grze w tegorocznej edycji tych rozgrywek już 62 mln euro, obliczył portal nos.nl.