Holandia, Sport: Ajax coraz bliżej awansu do kolejnej fazy Ligi Mistrzów

Amsterdamska drużyna zremisowała w środę w Lizbonie z Benficą 1-1. Na dwie kolejki przed zakończeniem fazy grupowej Ajax zajmuje w grupie E drugie miejsce, dające awans do kolejnej rundy Ligi Mistrzów.

Mecz w Portugalii rozpoczął się dla gości nie najlepiej. Szczególnie bramkarz Ajaxu, Andre Onana, nie miał powodów do dumy. W 29. minucie popełnił fatalny błąd, po którym Jonas dał prowadzenie gospodarzom.

W drugiej połowie amsterdamczycy byli bardziej skoncentrowani i zdeterminowani, co zaowocowało wyrównującym golem Dusana Tadica w 61. minucie. W końcówce spotkania Onana częściowo się zrehabilitował, pięknie broniąc strzał Gabriela i ratując tym samym punkt dla Ajaxu.

A jest to punkt bardzo cenny. Dzięki remisowi z Benficą Ajax zachował czteropunktową przewagę nad Portugalczykami. Obecnie na czele grupy E jest Bayern Monachium (Bawarczycy wygrali w środę 2-0 z AEK Ateny dzięki dwom golom Roberta Lewandowskiego). Bayern ma 10 punktów, Ajax 8, Benfica 4, a AEK pozostaje bez punktów.

Do fazy pucharowej LM awansują po dwie drużyny z każdej grupy. Kolejna runda Ligi Mistrzów odbędzie się 27 listopada. Jeśli Benfica nie wygra wówczas wyjazdowego spotkania z Bayernem, Ajax będzie już pewny awansu. Podobnie będzie jeśli Ajax wygra wyjazdowy mecz w Atenach – wówczas bez względu na wynik w Monachium amsterdamczycy zapewnią sobie awans.

Ostatni raz Ajaxowi udało się awansować do fazy pucharowej Ligi Mistrzów 12 lat temu, przypomina portal nu.nl.

Druga z holenderskich drużyn, występująca w tegorocznej edycji tych prestiżowych rozgrywek, radzi sobie w nich dużo gorzej. PSV Eindhoven w czterech meczach zdobyło jak na razie tylko jeden punkt i zajmuje ostatnie miejsce w trudnej grupie B, za FC Barceloną, Interem Mediolan i Tottenhamem Hotspur.