Holandia: Ajax lepszy od Feyenoordu w hicie Eredivisie

Archiwum '18

To nie był porywający mecz, ale ponad 53 tysiące kibiców amsterdamskiego klubu opuszczało stadion w dobrych humorach. Stołeczna drużyna pokonała w niedzielę na własnym terenie Feyenoord 2-0.

Starcie Ajax-Feyenoord, czyli drużyn z dwóch największych holenderskich miast, to „klasyk” niderlandzkiej ligi. Oba kluby w sumie 48 razy zdobywały mistrzostwo kraju, a Ajax i Feyenoord to, obok PSV, najbardziej znane niderlandzkie drużyny piłkarskie za granicą.

W pierwszej połowie niedzielnego meczu kibice nie zobaczyli zbyt wielu pięknych akcji i nie padła ani jedna bramka. Początek drugiej części spotkania był już dla gospodarzy dużo lepszy. W 50. minucie gola zdobył Donny van de Beek, a trzy minuty później prowadzenie Ajaxu podwyższył Hans-Jan Huntelaar.

Niewiele później Nicolai Jorgenssen zobaczył drugą żółtą kartkę i goście musieli kończyć mecz w dziesiątkę. Wynik już się nie zmienił i Ajax wygrał pewnie 2-0.

- Oczywiście to dobre uczucie wygrać pierwszy mecz w roli trenera Ajaxu, ale najważniejsza jest sama drużyna – powiedział po spotkaniu Erik Ten Hag, który jeszcze niedawno prowadził FC Utrecht. – Sposób, w jaki wygraliśmy, bardzo mi się podobał.

Ajax, z 44 punktami na koncie, zajmuje obecnie drugą pozycję w tabeli Eredivisie. Prowadzące PSV ma nad amsterdamczykami pięć punktów przewagi. Drużyna z Eindhoven dzięki bramce strzelonej w ostatnich sekundach meczu wygrała w niedzielę w Almelo z Heraclesem 2-1.

Po porażce w stolicy szanse rotterdamczyków na obronę mistrzowskiego tytułu jeszcze bardziej zmalały. Feyenoord z 32 punktami na koncie jest w tabeli dopiero piąty.