Poznaliśmy holenderskich Sportowców Roku

W głosowaniu holenderskich ekspertów, trenerów i zawodników na najlepszych sportowców tego roku zwyciężyli Tom Dumoulin i Dafne Schippers.

We wtorek wieczorem w Amsterdamie odbyła się coroczna uroczysta gala, na której ogłoszono nazwiska sportowca i sportsmenki roku. W organizowanym przez związek NOC*NSF plebiscycie na ostateczny wynik wpływ ma opinia dziewięcioosobowego jury (50% punktów) oraz głosowanie samych sportowców i trenerów (również 50%).

Wśród mężczyzn nominowani byli kolarz Tom Dumoulin, kierowca Formuły 1 Max Verstappen i łyżwiarz Sven Kramer. Po raz pierwszy od 2001 roku w plebiscycie zwyciężył kolarz. Dumoulin zawdzięcza to wyróżnienie przede wszystkim tryumfowi w Giro d’Italia (jest pierwszym Holendrem, który tego dokonał). 27-latek z Limburgii został też w tym roku mistrzem świata w jeździe indywidualnej na czas.

Za najlepszą sportsmenkę roku uznano lekkoatletkę Dafne Schippers. Pochodząca z Utrechtu 25-latka zdobyła więcej głosów niż Anna van der Breggen (kolarstwo) i Marit Bouwmeester (żeglarstwo). Schippers zdobyła w tym roku po raz drugi w karierze mistrzostwo świata w biegu na 200 m. Oprócz tego na MŚ w Londynie zdobyła brąz w biegu na 100 m.

Za najlepszą niderlandzką drużynę 2017 roku uznano kobiecą reprezentację Holandii w piłce nożnej, informuje portal nu.nl. Zawodniczki Oranje wywalczyły w tym roku tytuł mistrzyń Europy, pokonując w finale na własnym terenie Danię 4-2.

Tytuł najlepszego trenera roku trafił w ręce Jaca Orie, prowadzącego łyżwiarską ekipę Lotto-Jumbo. Jego podopieczni zdobyli w minionym roku wiele medali Mistrzostw Świata.